• вторник, 18 јуни 2024
Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на 80 земји и на пет организации кои присуствуваа на мировна...

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украина на вториот мировен самит ќе и претстави на Русија конкретни...

Саливан: Рускиот мировен предлог за Украина е целосно апсурдна визија

Саливан: Рускиот мировен предлог за Украина е целосно апсурдна визија

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, д...

Саудискиот принц: Украинскиот мировен процес бара тежок компромис

Саудискиот принц: Украинскиот мировен процес бара тежок компромис

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, принцот Фајсал...

Почна мировниот самит за Украина, Фон дер Лајен против замрзнување на конфликтот

Почна мировниот самит за Украина, Фон дер Лајен против замрзнување на конфликтот

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Во швајцарското одморалиште Бургеншток денеска почна мировниот сами...

Дојче веле: Мали очекувања од мировната конференција за Украина

Дојче веле: Мали очекувања од мировната конференција за Украина

Берлин, 15 јуни 2024 (МИА) - Мировниот процес треба да започне овој викенд на дводневната конференци...

Швајцарската претседателка: Самитот за Украина носи конкретни чекори кон мирот

Швајцарската претседателка: Самитот за Украина носи конкретни чекори кон мирот

Берн, 15 јуни 2024 (МИА) - Швајцарската претседателка Виола Амхерд денеска изјави дека очекува земја...

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Приштина, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Мировниот самит за Украин...

Зеленски: Мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

Зеленски: Мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

Бургенсток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека мировната кон...

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика да се организира голема...

Шолц: Не треба да се претерува со очекувањата за мировната конференција за Украина во Швајцарија

Шолц: Не треба да се претерува со очекувањата за мировната конференција за Украина во Швајцарија

Берлин, 14 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар, Олаф Шолц во интервју за магазинот „Штерн“ изјави...

Песков: Не ја гледаме смислата на мировната конференција во Швајцарија без учеството на Русија

Песков: Не ја гледаме смислата на мировната конференција во Швајцарија без учеството на Русија

Москва, 2 мај 2024 (МИА) – Русија денеска реагираше дека не ја гледа поентата на мировната конференц...

Масрали: ЕУ ја поздравува најавата на Швајцарија за организирање Конференција за мир во Украина 

Масрали: ЕУ ја поздравува најавата на Швајцарија за организирање Конференција за мир во Украина 

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Европската Унија ја поздравува иницијативата на Швајцарија за организи...

Русија ја отфрла мировната конференција во Швајцарија

Русија ја отфрла мировната конференција во Швајцарија

Женева, 27 март 2024 (МИА) - Русија не гледа шанси Швајцарија да ги води напорите за обезбедување ми...

Захарова: Русија нема да учествува на мировната конференција во Швајцарија дури и ако биде поканета

Захарова: Русија нема да учествува на мировната конференција во Швајцарија дури и ако биде поканета

Москва, 13 март 2024 (МИА) - Русија нема да учествува на мировната конференција за Украина, што ќе с...

Image

Остани поврзан