• четврток, 18 јули 2024

Почна мировниот самит за Украина, Фон дер Лајен против замрзнување на конфликтот

Почна мировниот самит за Украина, Фон дер Лајен против замрзнување на конфликтот

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Во швајцарското одморалиште Бургеншток денеска почна мировниот самит за Украина, на чие отворање претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека замрзнувањето на конфликтот во Украина не е решение, туку рецепт за идни војни.

-Замрзнувањето на конфликтот денес, со окупирање на украинската земја од странски воени трупи, не е решение. Тоа е рецепт за идни војни. Наместо тоа, неопходно е да се поддржи сеопфатен, праведен и одржлив мир за Украина. Оној кој и го враќа суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, рече Фон дер Лајен, пренесоа британските медиуми.

Самитот на кој присуствуваат околу 100 делегации почна без францускиот претседател Емануел Макрон, кој доцни, пренесуваат швајцарски медиуми. мс/

фото: ЕПА

Остани поврзан