• петок, 19 јули 2024
Шпанија прв финалист на Евро 2024

Шпанија прв финалист на Евро 2024

Минхен, 9 јули 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Шпанија вечерва во Минхен ја победи Франција со 2:1...

Двајца цивили загинаа во напад на Хезболах на Голанската висорамнина

Двајца цивили загинаа во напад на Хезболах на Голанската висорамнина

Тел Авив, 9 јули 2024 (МИА) – Двајца цивили, маж и жена, загинаа денеска на Голанската висорамнина в...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 јули 2024  Скопје – Седница на собраниската Комисија за политички с...

Јамал најмлад стрелец во историјата на големите турнири

Јамал најмлад стрелец во историјата на големите турнири

Минхен, 9 јули 2024 (МИА) - Шпанскиот играч за врска Ламин Јамал стана најмладиот голгетер во истори...

Различни бројки за загинати во израелски напад врз училиште во Кан Јунис

Различни бројки за загинати во израелски напад врз училиште во Кан Јунис

Газа, 9 јули 2024 (МИА) – Најмалку 29 лица загинале во денешниот израелски напад врз училиштето Ал-А...

Новата европска ракета Аријана 6 лансирана во вселената

Новата европска ракета Аријана 6 лансирана во вселената

Куру, Француска Гвајана, 9 јули 2024 (МИА) – Европската ракета Аријана 6 патува во вселената на свој...

Стармер ја потврди посветеноста за зголемување на трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП

Стармер ја потврди посветеноста за зголемување на трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП

Лондон, 9 јули 2024 (МИА) – Британскиот премиер Кир Стармер денеска изјави дека останува посветен на...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

10 јули 2024 Вашингтон – Продолжува самитот по повод 75 години постоење на...

Бајден задутре ќе се сретне со Зеленски

Бајден задутре ќе се сретне со Зеленски

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден в четврток попладне ќе се сретне...

Паолини избори второ Грен слем полуфинале во низа

Паолини избори второ Грен слем полуфинале во низа

Лондон, 9 јули 2024 (МИА) - Јасмин Паолини ја победи Ема Наваро во денешното четвртфиналето на Вимбл...

Мицотакис: Најфундаменталниот аспект на Договорот Преспа е името Северна Македонија кое мора да се користи и во внатрешноста и надвор

Мицотакис: Најфундаменталниот аспект на Договорот Преспа е името Северна Македонија кое мора да се користи и во внатрешноста и надвор

Атина, 9 јули 2024 (МИА) – Кога слушам дека новата Влада на Северна Македонија во внатрешноста на зе...

Гаши учествува на Парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Гаши учествува на Парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Скопје, 9 јули 2024 (МИА) - Во пресрет на Самитот на НАТО, посветен на одбележувањето на 75-годишнин...

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на денешната средба со...

Самит во Вашингтон, Линдита Никола: Албанија до НАТО и САД во борбата против тероризмот

Самит во Вашингтон, Линдита Никола: Албанија до НАТО и САД во борбата против тероризмот

Тирана, 9 јули 2024 (МИА) – Претседателката на албанскиот парламент, Линдита Никола, говорејќи на Са...

Алкараз го победи Пол и избори полуфинале против Медведев на Вимблдон

Алкараз го победи Пол и избори полуфинале против Медведев на Вимблдон

Лондон, 9 јули 2024 (МИА) - Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го  победи Американецот Томи Пол в...

Image

Остани поврзан