• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

29 декември 2023 Шангај - Почеток на саемот за кафе „Cafeex“ кој ќе трае до...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

29 декември 2023   Скопје - Претседателот на Владата на Републ...

Обновена размена на оган на израелско-либанската граница

Обновена размена на оган на израелско-либанската граница

Тел Авив, 28 декември 2023 (МИА) - Обнова на размена на оган долж границата меѓу Израел и Либан, Изр...

Велика Британија ќе ги предводи силите за брза реакција на НАТО во 2024 година

Велика Британија ќе ги предводи силите за брза реакција на НАТО во 2024 година

Брисел, 28 декември 2023 (МИА) - Велика Британија ќе ги предводи силите за брза реакција на НАТО во...

Вашингтон, Париз, Берлин и Лондон го осудуваат забрзувањето на иранското производство на високо збогатен ураниум

Вашингтон, Париз, Берлин и Лондон го осудуваат забрзувањето на иранското производство на високо збогатен ураниум

Вашингтон, 28 декември 2023 (МИА) - Вашингтон, Париз, Берлин и Лондон го осудуваат забрзувањето на п...

Хезболах: САД и нивните сојузници се дел од „коалицијата на злото“, неопходно е да се спротивставиме

Хезболах: САД и нивните сојузници се дел од „коалицијата на злото“, неопходно е да се спротивставиме

Бејрут, 28 декември (МИА) - Милитантната група Хезболах, поддржана од Иран, со седиште во јужен Либа...

Нетанјаху: Израел преговара за ослободување на заложниците во Газа

Нетанјаху: Израел преговара за ослободување на заложниците во Газа

Тел Авив, 28 декември 2023 (МИА) - Израел води разговори за ослободување на заложниците кои се држат...

Дарувањето органи да биде државна стратегија, вели националната координаторка за трансплантација д-р Мојсова Мијовска

Дарувањето органи да биде државна стратегија, вели националната координаторка за трансплантација д-р Мојсова Мијовска

Скопје, 28 декември 2023 (МИА) - Националниот координатор за трансплантација д-р Маја Мојсова Мијовс...

Зеленски: Извозот по Црноморскиот коридор за жито достигна 12 милиони тони

Зеленски: Извозот по Црноморскиот коридор за жито достигна 12 милиони тони

Киев, 28 декември 2023 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека извозот по Ц...

ИДФ: Повеќе од 500 војници загинаа од почетокот на војната

ИДФ: Повеќе од 500 војници загинаа од почетокот на војната

Тел Авив, 28 декември 2023 (МИА) - Повеќе од 500 израелски војници се убиени од почетокот на војната...

Австриско МНР: Отворањето на шенгенскиот поморски и воздушен простор за Бугарија и Романија не претставува целосен пристап во Шенген зоната

Австриско МНР: Отворањето на шенгенскиот поморски и воздушен простор за Бугарија и Романија не претставува целосен пристап во Шенген зоната

Виена, 28 декември 2023 (МИА) - Австриското Министерство за внатрешни работи денеска потсети дека от...

Протест на „Србија против насилството“ во Белград, студентите за утре најавуваат целодневна блокада пред Министерството за државна управа

Протест на „Србија против насилството“ во Белград, студентите за утре најавуваат целодневна блокада пред Министерството за државна управа

Белград, 28 декември 2023 (МИА) - Приврзаниците на коалицијата „Србија против насилството“ (СПН) веч...

Бислимовски: Тие што ќе одат во трет блок ќе имаат помали сметки од претходно, зашто ќе ја пренасочат потрошувачката во евтина тарифа

Бислимовски: Тие што ќе одат во трет блок ќе имаат помали сметки од претходно, зашто ќе ја пренасочат потрошувачката во евтина тарифа

Скопје, 28 декември 2023 (МИА) - Најодговорно тврдам дека тие што ќе одат во трет блок ќе имаат пома...

Блинкен: САД „нема да мируваат“ додека Вилан не се врати дома

Блинкен: САД „нема да мируваат“ додека Вилан не се врати дома

Вашингтон, 28 декември 2023 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД не...

Делегација на Хамас утре оди во Египет на разговори за планот за прекин на огнот предложен од Каиро

Делегација на Хамас утре оди во Египет на разговори за планот за прекин на огнот предложен од Каиро

Каиро, 28 декември 2023 (МИА) - Делегација на високи претставници на палестинското движење „Хамас“ у...

Image

Остани поврзан