• вторник, 25 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

30 октомври 2023 Скопје - Официјална посета на претседателката на Евро...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

30 октомври 2023  Париз - Претседателката на Европскиот парламент Робе...

Хагари: Итен повик за евакуација на Палестинците во Газа кон југ

Хагари: Итен повик за евакуација на Палестинците во Газа кон југ

Ерусалим, 29 октомври 2023 (МИА) - Израелската војска денеска соопшти дека нејзините повици до Палес...

Бајден до Нетанјаху: Израел мора веднаш и значително да ја зголеми помошта за Газа

Бајден до Нетанјаху: Израел мора веднаш и значително да ја зголеми помошта за Газа

Вашингтон, 29 октомври 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден му рекол на израелскиот прем...

Приведено лице од ресенско за исечени 12 м3 огревни дрва

Приведено лице од ресенско за исечени 12 м3 огревни дрва

Скопје, 29 октомври 2023 (МИА) - Полициски службеници лишиле од слобода лице од с.Волкодери, ресенск...

Бислимовски: Парното нема да поскапи повеќе од пет отсто од 1 ноември

Бислимовски: Парното нема да поскапи повеќе од пет отсто од 1 ноември

Скопје, 29 октомври 2023 (МИА) - Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислим...

ИДФ: Бројот на потврдени заложници држени од Хамас се искачи на 239

ИДФ: Бројот на потврдени заложници држени од Хамас се искачи на 239

Ерусалим, 29 октомври 2023 (МИА) - Портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари, вели дека војската досега ги и...

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик

Брисел, 29 октомври 2023 (МИА) - Како што Северна Македонија напредува во реформите, така го трасира...

Франција го повика Израел да ги заштити Палестинците на Западниот Брег

Франција го повика Израел да ги заштити Палестинците на Западниот Брег

Париз, 29 октомври 2023 (МИА) - Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека насилство...

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен, разговарале за реформите и фазите во преговорите по завршување на скринингот

Пендаровски се сретна со Фон дер Лајен, разговарале за реформите и фазите во преговорите по завршување на скринингот

Скопје, 29 октомври 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски вечерва ја прими претседателката на...

Пронајдени девет убиени цивили во куќа во Украина окупирана од Русија

Пронајдени девет убиени цивили во куќа во Украина окупирана од Русија

Киев, 29 октомври 2023 (МИА) - Девет цивили се пронајдени застрелани во источниот украински град Вол...

Поранешен директор на ЦИА за Еуроњуз: Хамас мора да биде уништен, тој не преговара

Поранешен директор на ЦИА за Еуроњуз: Хамас мора да биде уништен, тој не преговара

Тирана, 29 октомври 2023 (МИА) - Поранешниот директор на ЦИА, пензионираниот генерал Дејвид Петреус,...

Илјадници луѓе на митинг во Пакистан против израелското бомбардирање на Газа

Илјадници луѓе на митинг во Пакистан против израелското бомбардирање на Газа

Исламабад, 29 октомври 2023 (МИА) - Илјадници приврзаници на главната пакистанска верска политичка п...

Харадинај: Косово да го спроведе европскиот план, да не остане заложник на деструктивноста на Србија

Харадинај: Косово да го спроведе европскиот план, да не остане заложник на деструктивноста на Србија

Приштина, 29 октомври 2023 (МИА) – Шефот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), поран...

МКС: Истраги за наводни воени злосторства во Израел, Газа и Западниот Брег

МКС: Истраги за наводни воени злосторства во Израел, Газа и Западниот Брег

Хаг, 29 октомври 2023 (МИА) - Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, Карим Кан, денеска г...

Image

Остани поврзан