• понеделник, 04 март 2024
МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

9 септември 2023 Њу Делхи

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

9 септември 2023 Скопје – Cо предавањето „Во потрага по убавината на Палест...

НАТО го осуди рускиот план за одржување избори во окупираните делови на Украина

НАТО го осуди рускиот план за одржување избори во окупираните делови на Украина

Брисел, 8 септември 2023 (МИА) - НАТО изрази осуда за Русија поради нај...

Маричиќ: Вреди да вложиме напори за да успеат уставните измени, секоја друга опција би била полоша

Маричиќ: Вреди да вложиме напори за да успеат уставните измени, секоја друга опција би била полоша

Скопје, 8 септември 2023 (МИА) - Јас сум оптимист дека овие уставни измени ќе се случат. Сè уште раб...

Владата во боите на македонското знаме по повод Денот на независноста

Владата во боите на македонското знаме по повод Денот на независноста

Скопје, 8 септември 2023 (МИА) - Вечерва, по повод 32 години независност, зградата на Владата на Реп...

Пронајдени се телата на уште две жртви од невремето во Шпанија, со што вкупниот број се искачи на седум

Пронајдени се телата на уште две жртви од невремето во Шпанија, со што вкупниот број се искачи на седум

Мадрид, 8 септември 2023 (МИА) - По силното невреме што ја погоди Шпани...

Во Сплит приведен српскиот актер Сергеј Трифуновиќ

Во Сплит приведен српскиот актер Сергеј Трифуновиќ

Сплит, 8 септември 2023 (МИА) - Сплитските полицајци го приведоа познатиот српски актер Сергеј Трифу...

У21:Македонските фудбалери со триумф над Шведска ги почнаа евроквалификацците

У21:Македонските фудбалери со триумф над Шведска ги почнаа евроквалификацците

Јонкопинг, 8 септември 2023 (МИА) – Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ја совлада ве...

Маричиќ: Време е да се реформира ЕУ и да се примат нови земји членки, 2030 реален датум за тоа

Маричиќ: Време е да се реформира ЕУ и да се примат нови земји членки, 2030 реален датум за тоа

Скопје, 8 септември 2023 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во интервјуто за Ба...

Сега да го имавме воведено еврото, инфлацијата и каматните стапки ќе беа пониски, вели премиерот на Бугарија

Сега да го имавме воведено еврото, инфлацијата и каматните стапки ќе беа пониски, вели премиерот на Бугарија

Софија, 8 септември 2023 (МИА) - Да го имавме еврото денес, инфлацијата...

Турскиот „крал на криптовалутите“ осуден на 11 илјади години затвор

Турскиот „крал на криптовалутите“ осуден на 11 илјади години затвор

Анкара, 8 септември 2023 (МИА) - Турскиот „крал на криптовалутите“ Фару...

Германски контраразузнавач и негов соработник, бизнисмен, се обвинети за шпионажа во корист на Русија

Германски контраразузнавач и негов соработник, бизнисмен, се обвинети за шпионажа во корист на Русија

Берлин, 8 септември 2023 (МИА) - Вработен во германската контраразузнав...

Во Албанија нивото на инфлација во август 4 отсто

Во Албанија нивото на инфлација во август 4 отсто

Тирана, 8 септември 2023 (МИА) -  Албанскиот институт за статистика, ИНСТАТ, соопшти дека инфла...

Гутереш пред средбата на Г20: Светското семејство е дисфункционално

Гутереш пред средбата на Г20: Светското семејство е дисфункционално

Делхи, 8 септември 2023 (МИА) - Светското семејство е нефункционално и...

Десетмина загинати, четворица исчезнати и 2.000 спасени во поплавите во Грција

Десетмина загинати, четворица исчезнати и 2.000 спасени во поплавите во Грција

Атина, 8 септември 2023 (МИА) – Во невремето „Даниел“ што од вторникот...

Image

Остани поврзан