• среда, 17 јули 2024
МИА Најави – МКД

МИА Најави – МКД

4 јули 2023 Скопје – Продолжение на 103, 111, 115 и 117 седница на Собрание...

Тренчевска: Работиме посветено за семејните вредности и заштитата на децата

Тренчевска: Работиме посветено за семејните вредности и заштитата на децата

Скопје, 3 јули 2023 (МИА) -Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција, се два посеб...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

4 Јули 2023 Брисел – Премиерката на Србија Ана Брнабиќ во Брисел ќе се срет...

Телефонски разговор Зеленски-Шолц

Телефонски разговор Зеленски-Шолц

Киев, 3 јули 2023 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски телефонски разговарал со германскиот канцелар Ол...

Премиерите на Холандија и Луксембург за зајакнување на соработката и смирување на тензиите на Косово

Премиерите на Холандија и Луксембург за зајакнување на соработката и смирување на тензиите на Косово

Белград, 3 јули 2023 (МИА) – Премиерите на Холандија и Луксембург, Марк Руте и Ксавиер Бетел, вечерв...

Вимблдон организира специјална церемонија за Федерер

Вимблдон организира специјална церемонија за Федерер

Лондон, 3 јули 2023 (МИА) – Поранешниот швајцарски тенисер Роџер Федерер утре ќе се појави на централниот терен на Ви...

Делницата Велес - Градско затворена за сообраќај од утре до 8 јули

Делницата Велес - Градско затворена за сообраќај од утре до 8 јули

Скопје, 3 јули 2023 (МИА) - АМСМ известува дека од утре до 8 јули, ќе биде затворена за сообраќај де...

Рама: Со историската одлука за ослободување на Косово, Клинтон ја одреди иднината на Балканот

Рама: Со историската одлука за ослободување на Косово, Клинтон ја одреди иднината на Балканот

Тирана, 3 јули 2023 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама, на големата свеченост, организирана во чест на поранешниот а...

Зеленски одлучи да го протера грузискиот амбасадор во Украина

Зеленски одлучи да го протера грузискиот амбасадор во Украина

Киев, 3 јули 2023 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека ќе го проте...

Косовската опозиција ја прекинува комуникацијата со премиерот Курти и претседателката Османи

Косовската опозиција ја прекинува комуникацијата со премиерот Курти и претседателката Османи

Приштина, 3 јули 2023 (МИА) – Најголемата парламентарна опозициска партија на Косово, Демократската...

Брозовиќ се пресели во Ал Наср

Брозовиќ се пресели во Ал Наср

Ријад, 3 јули 2023 (МИА) – Хрватскиот фудбалски репрезентативен Марсело Брозовиќ (30) од денеска и официјално е член...

Ивановска: Антикорупциска ќе провери како биле издадени дозволите за хидроцентрала на Дрин Ахмети

Ивановска: Антикорупциска ќе провери како биле издадени дозволите за хидроцентрала на Дрин Ахмети

Скопје, 3 јули 2023 (МИА) – Антикорупциската комисија ќе направи проверки дали постои судир на интер...

Полицијата во Хонг Конг обвини осум активисти во странство за тешки кривични дела и распиша награда за нивното апсење

Полицијата во Хонг Конг обвини осум активисти во странство за тешки кривични дела и распиша награда за нивното апсење

Хонг Конг, 3 јули 2023 (МИА) – Полицијата во Хонг Конг денеска обвини осум странски активисти за сериозни кривични де...

Две жртви во пукање во болница во Индијана

Две жртви во пукање во болница во Индијана

Индијанаполис, 3 јули 2023 (МИА) – Најмалку две лица загинаа денеска во престрелка во болница во аме...

Писториус: Услови за членство на Украина во НАТО дури по завршувањето на војната

Писториус: Услови за членство на Украина во НАТО дури по завршувањето на војната

Берлин, 3 јули 2023 (МИА) - Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска изјави дека пред...

Image

Остани поврзан