• вторник, 18 јуни 2024
Oбичаи и верувања

Oбичаи и верувања

19 ноември 2020 Народни верувања Брачни суеверија што се однесуваат до младоженците...

На денешен ден

На денешен ден

19 ноември 2020 (МИА) 1493.- На своето второ патување за Америка, на кое тргнал со 17 бродови и со 1.500 луѓе, Кристифо...

Од верските календари

Од верските календари

19 ноември 2020 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијан...

Променливо облачно со слаб североисточен ветер

Променливо облачно со слаб североисточен ветер

Скопје, 19 ноември  2020 (МИА) - Во утринските часови ќе биде променливо облачно, преку денот сончево со мала облачност...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 19 ноември 2020 (МИА) - Денеска четврток, 19 ноември 2020 година, 325-иот ден во годината. До крајот на годината...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

19 ноември 2020 Хаг - Во Хашкиот суд статусна конференција за жалбата на Ратко Младиќ...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

19 ноември 2020 Скопје - Седница на Советот за безбедност на Република Северна Македо...

Трамп бара пребројување на гласовите во Висконсин

Трамп бара пребројување на гласовите во Висконсин

Вашингтон, 18 ноември 2020 (МИА) - Изборниот штаб на актуелниот претседател Доналд Трамп бара пребројув...

Мицкоски: Власта ја цензурира опозицијата

Мицкоски: Власта ја цензурира опозицијата

Скопје, 18 ноември 2020  соопштение: Цензура како во најлошите времиња на комунистич...

Во САД повеќе од 250.000 починати од коронавирус

Во САД повеќе од 250.000 починати од коронавирус

Њујорк, 18 ноември 2020 (МИА) - Бројот на починати од последици на коронавирусот во САД надмина 250.000...

„Фајзер“ ќе побара дозвола за итна употреба на нејзината вакцина во САД

„Фајзер“ ќе побара дозвола за итна употреба на нејзината вакцина во САД

Лондон, 18 ноември 2020 (МИА) - Фармацевската компанија „Фајзер“ во следните денови ќе побара дозвола з...

Ереван: Пашињан презентира план за враќање на стабилноста

Ереван: Пашињан презентира план за враќање на стабилноста

Ереван, 18 ноември 2020 (МИА) - Ерменскиот премиер Никол Пашињан му презентираше денеска на народот пла...

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Ерменија и остана во Ц-дивизијата во Лигата на нации

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Ерменија и остана во Ц-дивизијата во Лигата на нации

Никозија, 18 ноември 2020 (МИА) – Македонската фудбалска репрезентација е поразена од Ерменија со 1:0 в...

Стејт департмент: Спорот да се реши надвор од пристапниот процес, САД со јасна желба првата меѓувладина конференција до крај на годината

Стејт департмент: Спорот да се реши надвор од пристапниот процес, САД со јасна желба првата меѓувладина конференција до крај на годината

Вашингтон 18 ноември (МИА) - САД ги повикуваат Софија и Скопје да ги решат постоечките билатерални спор...

Влада: Поведена постапка за разрешување на Зоран Иванов од надзорниот одбор на МИА

Влада: Поведена постапка за разрешување на Зоран Иванов од надзорниот одбор на МИА

Скопје, 18 ноември 2020 (МИА) - На иницијатива на премиерот Зоран Заев и на министерот за надворешни ра...

Image

Остани поврзан