• вторник, 18 јуни 2024
Oбичаи и верувања

Oбичаи и верувања

17 јануари 2020 Народна филозофија Народни пословици од струшко Ај без пари, ај без...

На денешен ден

На денешен ден

17 јануари 2020 (МИА) 395.- Умрел византискиот (римски) цар Теодосиј Први, наречен Те...

Од верските календари

Од верските календари

17 јануари 2020 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијан...

Сончево со мала до умерена локална облачност

Сончево со мала до умерена локална облачност

Скопје, 17 јануари 2020 (МИА) - Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 17 јануари  2020 (МИА) - Денеска е петок, 17 јануари 2020 година, 17-иот ден во годината. До кр...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

17 јануари 2020 Скопје - Собранието на Република Северна Македонија ќе ги одржи 126....

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Москва, 16 јануари 2020 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин поднесе денеска до државната Дума пр...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

17 јануари 2020 Виена - Средба меѓу претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и ав...

Четворица американски сенатори ги паузираа изборните кампањи за да се заколнат во судскиот процес за отповикување на Трамп

Четворица американски сенатори ги паузираа изборните кампањи за да се заколнат во судскиот процес за отповикување на Трамп

Вашингтон, 16 јануари 2020 (МИА) - Четворица американски сенатори кои учествуваат во трката за номинаци...

Пентагон: Вооружените сили на САД нема да го напуштат Ирак

Пентагон: Вооружените сили на САД нема да го напуштат Ирак

Вашингтон, 16 јануари 2020 (МИА) - Американските вооружени сили не планираат да го напуштат Ирак, а Ваш...

Во секташки ритуал убиени седум, а малтретирани 14 луѓе

Во секташки ритуал убиени седум, а малтретирани 14 луѓе

Панама, 16 јануари 2020 (МИА) - Седум лица се убиени, а 14 луѓе, меѓу кои има деца и бремени жени, биле...

Ракометно ЕП: Хрватска на чекор до полуфинале

Ракометно ЕП: Хрватска на чекор до полуфинале

Виена, 16 јануари 2020 (МИА) - Хрватска ја совлада Австрија со 27:23 во првиот натпревар од втората фаз...

Познати номинациите за наградата „Лауреус“

Познати номинациите за наградата „Лауреус“

Монако, 16 јануари 2020 (МИА) - Угледната фондација „Лауреус“ од Монако ги објави номинациите за најдоб...

Хафтар пристигнува во Атина, утре средби со Дендиас и Мицотакис

Хафтар пристигнува во Атина, утре средби со Дендиас и Мицотакис

Атина, 16 јануари 2020 (МИА) - Лидерот на Либиската национална армија, генералот Калифа Хафтар, под стр...

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Тирана,16 јануари 2020 (МИА) - По средбата со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, лидерот на...

Image

Остани поврзан