• понеделник, 22 април 2024
Антонио Коста се враќа во игра за местото претседател на Европскиот совет 

Антонио Коста се враќа во игра за местото претседател на Европскиот совет 

Брисел, 21 април 2024 (МИА) - Поранешниот португалски премиер Антонио Коста до минатата година важеш...

Брнабиќ: Седница за измените за локалните избори во понеделник, дел од опозицијата ги поддржа овие измени

Брнабиќ: Седница за измените за локалните избори во понеделник, дел од опозицијата ги поддржа овие измени

Белград, 20 април 2024 (МИА) - Претседателката на Собранието на Србија Ана Брнабиќ најави дека седни...

Вучиќ-О'Брајан: Различни ставови по прашањата за Косово и Сребреница

Вучиќ-О'Брајан: Различни ставови по прашањата за Косово и Сребреница

Белград, 20 април 2024 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и помошникот секретар на Би...

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз (Фото)

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз (Фото)

Атина, 20 април 2024 (МИА) – Од Санторини на Акропол, од Акропол низ атинските улици, преку Министер...

Стапуваат во сила дополнителните обврски од ДСА за „Порнхаб“, „Стрипчет“ и „ИксВидеос“ 

Стапуваат во сила дополнителните обврски од ДСА за „Порнхаб“, „Стрипчет“ и „ИксВидеос“ 

Брисел, 20 април 2024 (МИА) - Интернет сајтовите со содржини за забава на возрасни „Порнхаб“, „Стрип...

ЕУ воведе санкции кон еврејски доселеници и групи за напади врз Палестинци на Западниот Брег 

ЕУ воведе санкции кон еврејски доселеници и групи за напади врз Палестинци на Западниот Брег 

Брисел, 19 април 2024 (МИА) – Советот на ЕУ денеска додаде уште четворица поединци и две групи на ли...

ЕУ повикува сите актери на Блискиот Исток да работат на деескалација на тензиите 

ЕУ повикува сите актери на Блискиот Исток да работат на деескалација на тензиите 

Брисел, 19 април 2024 (МИА) – Европската Унија добива различни извештаи, но нема официјална потврда...

За 868 отсто зголемен бројот на турски туристи на грчкиот остров Лезбос по воведувањето експресни визи

За 868 отсто зголемен бројот на турски туристи на грчкиот остров Лезбос по воведувањето експресни визи

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Со спроведување на пилот програмата за издавање експресни визи за турск...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Предност на Нова демократија со 14 осто повеќе од СИРИЗА, во пресрет на...

Стано: Косово мора да ја формира Заедницата на српски општини, во спротивно ќе има последици 

Стано: Косово мора да ја формира Заедницата на српски општини, во спротивно ќе има последици 

Брисел, 19 април 2024 (МИА) - Бриселскиот договор склучен меѓу Белград и Приштина е валиден како и с...

Герапетритис: Грција нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа

Герапетритис: Грција нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Грција ќе апстинира од гласањето, односно нема да го поддржи барањето н...

Пад на инфлацијата во ЕУ во март за 0,2 процентни поени 

Пад на инфлацијата во ЕУ во март за 0,2 процентни поени 

Брисел, 19 април 2024 (МИА) - Годишната стапка на инфлација во Еврозоната во март годинава изнесуваш...

Лидерите на ЕУ се заложија за поголема продуктивност и одржлив и инклузивен раст во цела Европа 

Лидерите на ЕУ се заложија за поголема продуктивност и одржлив и инклузивен раст во цела Европа 

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Европската Унија е посветена да дејствува решително за да обезбеди дол...

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Белград, 18 април 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србиј...

Нојер со импресивен рекорд влегува во историјата на Лигата на шампионите

Нојер со импресивен рекорд влегува во историјата на Лигата на шампионите

Минхен, 18 април 2024 (МИА) - Голманот на Баерн Минхен, Мануел Нојер сега го држи единствениот рекор...

Image

Остани поврзан