• недела, 19 мај 2024
Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, откако прашањето за членствот...

Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати на 133. сесија на...

Косовската претседателка не е консултирана и не се согласува со писмото на Владата до СЕ во врска со ЗСО

Косовската претседателка не е консултирана и не се согласува со писмото на Владата до СЕ во врска со ЗСО

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) – Кабинетот на косовската претседателка, Вјоса Османи соопшти дека писмо...

Османи во Стразбур, на сесијата на Комитетот на Министри на Совет на Европа

Османи во Стразбур, на сесијата на Комитетот на Министри на Совет на Европа

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ќе учествува на 133-тата с...

Османи:  На средба со амбасадори изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Османи: На средба со амбасадори изразив загриженост за компромитирање на изборниот процес

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на „Фејсбук“ инфо...

Османи: Од Косово бараат создавање на ЗСО, а од Србија не бараат да гласа за Косово во СЕ

Османи: Од Косово бараат создавање на ЗСО, а од Србија не бараат да гласа за Косово во СЕ

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово Вјоса Османи денеска на Самитот за демократи...

Османи: На идните генерации не им треба мрачното минато, туку европска иднина

Османи: На идните генерации не им треба мрачното минато, туку европска иднина

Скопје, 4 мај 2024 (МИА) - Кампањата за претседателски и парламентарни избори на Европскиот фронт е...

Османи:  Нема влада без двојното мнозинство - апсолутно мнозинство од 61 пратеник плус Бадентерово мнозинство

Османи: Нема влада без двојното мнозинство - апсолутно мнозинство од 61 пратеник плус Бадентерово мнозинство

Скопје, 2 мај 2024 (МИА) - Европскиот фронт беше и останува најстабилна...

Мицкоски до Османи: Слоганот не е шовинистички туку означува дека ќе ја вратиме Македонија на народот кој вие од власта го крадете

Мицкоски до Османи: Слоганот не е шовинистички туку означува дека ќе ја вратиме Македонија на народот кој вие од власта го крадете

Радовиш, 30 април 2024 (МИА) - Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од митингот во Радо...

Османи:  Волјата на народот ќе ја видиме на 8 мај, таа не може да се згази

Османи: Волјата на народот ќе ја видиме на 8 мај, таа не може да се згази

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Објавувањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ за коалицијата Вреди како посакув...

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни регионални и меѓународни организации и кредибилен фактор во глобални рамки

Османи по повод 55 години МНР: Членки сме во сите важни регионални и меѓународни организации и кредибилен фактор во глобални рамки

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - И покрај условеноста од комплицираните регионални и меѓународни случув...

Прес-конференција на Османи по повод Денот на МНР (во живо)

Прес-конференција на Османи по повод Денот на МНР (во живо)

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Прес-конференција на министерот за надворешни работи, Бујар Османи по...

За Османи слоганот на ВМРО-ДПМНЕ „Македонија повторно твоја“ е шовинистички

За Османи слоганот на ВМРО-ДПМНЕ „Македонија повторно твоја“ е шовинистички

Скопје, 22 април 2024 (МИА) - За претседателскиот кандидат на Европскио...

Денеска седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Денеска седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Њујорк, 22 април 2024 (МИА) - Во Њујорк денеска ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Обед...

Османи: Србија се вмеша во референдумот на северот, Косово ги исполни обврските кон ЕУ

Османи: Србија се вмеша во референдумот на северот, Косово ги исполни обврските кон ЕУ

Приштина, 22 април 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи изјави дека Косово им дало м...

Image

Остани поврзан