• петок, 24 март 2023
Курти: Останува на ЕУ да најде механизам овој договор да биде правно и меѓународно обврзувачки

Курти: Останува на ЕУ да најде механизам овој договор да биде правно и меѓународно обврзувачки

Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите (ДПЛ)

Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите (ДПЛ)

Охрид, 18 март 2023 (МИА)

Ескобар: Со организација на средбата во Охрид, Северна Македонија докажа дека е доверлив партнер на САД и ЕУ

Ескобар: Со организација на средбата во Охрид, Северна Македонија докажа дека е доверлив партнер на САД и ЕУ

Охрид, 18 март 2023 (МИА) - Без...

Во Охрид во тек трилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти

Во Охрид во тек трилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти

Охрид, 18 март 2023 (МИА) - Во Охрид попладнево почна трилатер...

Ковачевски: Дијалогот значи и отстапки, тешките одлуки се за подобра иднина

Ковачевски: Дијалогот значи и отстапки, тешките одлуки се за подобра иднина

Охрид, 18 март 2023 (МИА) - Ние сме политичари кои носат тешки, но државнички о...

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

Белград, 18 март 2023 (МИА) - Висок...

Вучиќ и Курти пристигнаа на дијалогот во Охрид под покровителство на ЕУ

Вучиќ и Курти пристигнаа на дијалогот во Охрид под покровителство на ЕУ

Охрид, 18 март 2023 (М...

Брисел преку Охрид ќе се обиде да ги приближи Белград и Приштина

Брисел преку Охрид ќе се обиде да ги приближи Белград и Приштина

Охрид, 17 март 2023 (МИА) - Претседателот на Србија,...

Тајани: Белград и Приштина да ги нормализираат односите и да го продолжат патот на дијалог

Тајани: Белград и Приштина да ги нормализираат односите и да го продолжат патот на дијалог

Рим, 24 ноември 2022 (МИА) - Белград и Приштина мора целосно да ги нормализираат односите откако постиг...

Харадинај: Премиерот мора да ги информира граѓаните во врска со дијалогот

Харадинај: Премиерот мора да ги информира граѓаните во врска со дијалогот

Приштина, 14 октомври 2022 (МИА)

Курти за дијалогот со Србија: Има иницијатива од Франција и Германија, но ништо дефинитивно

Курти за дијалогот со Србија: Има иницијатива од Франција и Германија, но ништо дефинитивно

Приштина, 10 октомври 2022 (МИА) – Косовскиот преми...

„Коха“: Последната средба на Курти и Вучиќ според Брисел е најдобра досега

„Коха“: Последната средба на Курти и Вучиќ според Брисел е најдобра досега

Приштина, 19 август 2022 (МИА) – Косовскиот аналитичар и известувач на медиумите на групацијата „Коха“...

Влада: Дијалогот со синдикатите е постојано во тек и ќе донесе решение

Влада: Дијалогот со синдикатите е постојано во тек и ќе донесе решение

Скопје, 2 јуни 2022 Денеска во Владата на Република Северна Македонија продолжи дијалогот помеѓу синди...

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност

Руско МНР: Формално замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност

Москва, 30 април 2022 (МИА) - Претставникот на руското Министерство за надворешни работи Владимир Јерма...

САД подготвени на дијалог со Пјонгјанг независно „новите“ севернокорејски провокации

САД подготвени на дијалог со Пјонгјанг независно „новите“ севернокорејски провокации

Вашингтон, 27 април 2022 (МИА) - Соединетите Американски Држави сооштија дека сè уште се отворени за ди...

Image

Миа мрежа