• сабота, 22 јуни 2024
ЕВРО2024: Србија во последниот напад извлече бод против Словенија

ЕВРО2024: Србија во последниот напад извлече бод против Словенија

  Минхен, 20 јуни 2024 (МИА) – Репрезентациите на Србија и Словенија одиграа попладнево...

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

  Хамбург, 19 јуни 2024 (МИА) – Албанските навивачи на денешниот дуел против Хрватска (...

Тадиќ упати јавно извинување до Стојковиќ: „Помирување“ на капитенот и тренерот на тимскиот собир

Тадиќ упати јавно извинување до Стојковиќ: „Помирување“ на капитенот и тренерот на тимскиот собир

Аугсбург, 18 јуни 2024 (МИА) - Неколку дена по загубениот меч со Англија и изјавата за незадоволство...

Лугалиу: За две години намален увозот од Србија за 70 проценти

Лугалиу: За две години намален увозот од Србија за 70 проценти

Приштина, 18 јули 2024 (МИА) – Директорот на косовската царина, Агрон Лугалиу денеска изјави дека из...

Фудбалската федерација на Косово реагира кај УЕФА поради провокациите на српските навивачи на ЕУРО2024

Фудбалската федерација на Косово реагира кај УЕФА поради провокациите на српските навивачи на ЕУРО2024

Приштина, 17 јуни 2024 (МИА) – Фудбалската федерација на Косово соопшти денеска дека доставила офици...

Капитенот на Србија: Не можe да играм 30 минути, јас сум лидер и најдобар играч

Капитенот на Србија: Не можe да играм 30 минути, јас сум лидер и најдобар играч

Гелзенкирхен, 17 јуни 2024 (МИА) - Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ реши да го остави капитено...

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) – Европската Унија очекува од косовските власти да преземат мерки за деес...

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими изјави дека Србија, по усвојув...

Обрадовиќ доби четири меча суспензија по финалната серија против Црвена ѕвезда

Обрадовиќ доби четири меча суспензија по финалната серија против Црвена ѕвезда

Белград, 11 јуни 2024 (МИА) - Тренерот на Партизан, Жељко Обрадовиќ и менаџерот на тимот на „гробари...

Курти: Немаме проблеми со Србите, туку со Србија

Курти: Немаме проблеми со Србите, туку со Србија

Приштина, 11 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово нема пробле...

Маричиќ на ТАИЕКС работилница во Белград

Маричиќ на ТАИЕКС работилница во Белград

Скопје, 11 јини 2024 (МИА) - Првиот вицепремиер за европски прашања Бојан Маричиќ ќе биде во официја...

Грујичиќ: Од 1999 година до денеска во Србија има значајно зголемување на смртноста од малигни заболувања

Грујичиќ: Од 1999 година до денеска во Србија има значајно зголемување на смртноста од малигни заболувања

Белград, 10 јуни 2024 (МИА) - Поранешната министерка за здравство на Стрбија, Даница Грујичиќ денеск...

Стерјовски на средба со претставниците на Македонците во Србија

Стерјовски на средба со претставниците на Македонците во Србија

Дебар, 8 јуни 2024 (МИА) - Лидерот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијан...

Владата на Србија предложи напад врз здравствените работници да биде посебно кривично дело

Владата на Србија предложи напад врз здравствените работници да биде посебно кривично дело

Белград, 6 јуни 2024 (МИА) - Владата на Србија денеска предложи во Кривичниот законик да се пропише...

Изгаснат пожарот во автобусот кој носеше деца на екскурзија кај Врњачка Бања, нема повредени

Изгаснат пожарот во автобусот кој носеше деца на екскурзија кај Врњачка Бања, нема повредени

Белград, 5 јуни 2024 (МИА) - Изгаснат е пожарот што зафати автобус што превезувал деца на екскурзија...

Image

Остани поврзан