• вторник, 18 јуни 2024
Зголемување на бројот на самоубиства, напади и протести на осуденици во италијанските затвори

Зголемување на бројот на самоубиства, напади и протести на осуденици во италијанските затвори

Рим, 17 јуни 2024 (МИА) - Самоубиствата, нападите и протестите во италијанските затвори годинава се...

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Рим, 13 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 во јужното италијанско одморалиш...

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова за време на престојот во Рим,...

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата...

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Рим, 24 мај 2024 (МИА) – Кирил бил со векови предвремето, Кирил го вградил не само својот живот, тук...

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Со концерт на Националната установа Камерен оркестар на Битола и солистк...

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде...

Радев: Желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак

Радев: Желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак

Скопје/Рим, 23 мај 2024 (МИА) – Република Северна Македонија треба да покаже дека навистина сака да...

Сиљановска Давкова во Ватикан доби поддршка од папата за евроинтеграцијата, средбата со Радев одложена за некоја следна прилика

Сиљановска Давкова во Ватикан доби поддршка од папата за евроинтеграцијата, средбата со Радев одложена за некоја следна прилика

Рим, 23 мај 2024 (МИА) – Поддршката на Ватикан за процесот на евроинтег...

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена, изразена подготвеност таа да се реализира час поскоро

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена, изразена подготвеност таа да се реализира час поскоро

Рим, 23 мај 2024 (МИА) – За поддршката за евроинтеграцијата на земјава, но и на целиот Западен Балка...

Камерниот оркестар од Битола дел од чествувањето на „Денот на светите Кирил и Методиј“ во Рим

Камерниот оркестар од Битола дел од чествувањето на „Денот на светите Кирил и Методиј“ во Рим

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Во организација на Министерството за култура, а во рамки на културната п...

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Рим, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ден...

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Рим, 22 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја...

Зверев трет тенисер во 21. век со повеќе од еден трофеј на Мастерсот во Рим

Зверев трет тенисер во 21. век со повеќе од еден трофеј на Мастерсот во Рим

Рим, 20 мај 2024 (МИА) - Германскиот тенисер Александар Зверев стана третиот играч од 2000 година шт...

Сабаленка за поразот од Швјонтек: Сè уште сум среќна со резултатот во Рим

Сабаленка за поразот од Швјонтек: Сè уште сум среќна со резултатот во Рим

Рим, 19 мај 2024 (МИА) - Белоруската тенисерка Арина Сабаленка го коментираше поразот од полската пр...

Image

Остани поврзан