• среда, 19 јуни 2024
Меѓу земјите-членки на ЕУ, Луксембург има највисок БДП по глава на жител, а Бугарија има најнизок

Меѓу земјите-членки на ЕУ, Луксембург има највисок БДП по глава на жител, а Бугарија има најнизок

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) - Европската статистичка служба Евростат денеска објави дека БДП по глава...

Столтенберг оцени дека Руте е „многу силен кандидат“ за негов наследник

Столтенберг оцени дека Руте е „многу силен кандидат“ за негов наследник

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска оцени дека Марк...

Мецола: Мишел е поканет да учествува на состанокот на лидерите на политичките групации во Европскиот парламент

Мецола: Мишел е поканет да учествува на состанокот на лидерите на политичките групации во Европскиот парламент

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европскиот парламент (ЕП) Роберта Мецола вечерва на...

Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

Шолц очекува брзо донесување одлука за претседател на Европската комисија

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц вечерва изјави дека е уверен оти Европск...

Фредериксен: Не сум кандидат за нов претседател на Европскиот совет

Фредериксен: Не сум кандидат за нов претседател на Европскиот совет

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Данската премиерка Мете Фредериксен попладнево негираше дека е кандидат...

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот сос...

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската прем...

Евростат: Стапката на вработеност во ЕУ е 75,7 отсто во првиот квартал со незначителен пораст

Евростат: Стапката на вработеност во ЕУ е 75,7 отсто во првиот квартал со незначителен пораст

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Стапката на вработеност на жителите на Европската унија на возраст од 2...

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека рускио...

НАТО усвои план за долгорочна помош за Украина

НАТО усвои план за долгорочна помош за Украина

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Министрите за одбрана на државите од НАТО го одобрија денеска планот за...

Фон дер Лајен на 17 јуни ќе учествува на работната средба на европските лидери

Фон дер Лајен на 17 јуни ќе учествува на работната средба на европските лидери

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе учеств...

Заменик министерот за одбрана Јајага на состаноци на НАТО министрите за одбрана и Контакт групата за Украина во Брисел

Заменик министерот за одбрана Јајага на состаноци на НАТО министрите за одбрана и Контакт групата за Украина во Брисел

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Заменикот министер за одбрана Тирон Јајага вчера и денеска во Брисел уч...

Остин: Напредувањето на руските војници забави во регионот Харков по укинувањето на ограничувањата за оружје

Остин: Напредувањето на руските војници забави во регионот Харков по укинувањето на ограничувањата за оружје

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Напредувањето на Русија во регионот Харков забавува, а линијата на фрон...

О'Брајан и Лајчак разговараа за настаните на Западен Балкан и за очекувањата за претстојниот период

О'Брајан и Лајчак разговараа за настаните на Западен Балкан и за очекувањата за претстојниот период

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претставниците на САД и Европската унија, Џејмс О'Брајан и Мирослав Лај...

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38,1 отсто

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38,1 отсто

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на елект...

Image

Остани поврзан