• среда, 19 јуни 2024
Сафади: Јордан нема да дозволи да биде инволвиран во конфликтот меѓу Иран и Израел

Сафади: Јордан нема да дозволи да биде инволвиран во конфликтот меѓу Иран и Израел

Аман, 19 април 2024 (МИА) - Јордан нема да дозволи да се најде во средината на конфликтот меѓу Иран...

Јордан го повика на разговор иранскиот амбасадор

Јордан го повика на разговор иранскиот амбасадор

Аман, 14 април 2024 (МИА) – Јорданското Министерство за надворешни работи соопшти дека е повикало ир...

Јордан, заедно со САД, Франција и Египет од воздух ја испуштија досега најголемата помош за Гаса

Јордан, заедно со САД, Франција и Египет од воздух ја испуштија досега најголемата помош за Гаса

Аман, 5 март 2024 (МИА) - Јордан денеска соопшти дека во соработка со САД, Франција и Египет го извр...

Катар со три пенали ја одбрани титулата азиски фудбалски првак

Катар со три пенали ја одбрани титулата азиски фудбалски првак

  Лусаил, 10 февруари 2024 (МИА) – Домаќинот на азискиот фудбалски Куп Катар ја одбрани...

Катар против Јордан во финалето на Купот на Азија

Катар против Јордан во финалето на Купот на Азија

  Доха, 7 февруари 2024 (МИА) – Домаќинот Катар е вториот финалист во фудбалскиот Куп н...

Бела куќа: Исламски отпор во Ирак е одговорен за смртта на тројцата американски војници во Јордан

Бела куќа: Исламски отпор во Ирак е одговорен за смртта на тројцата американски војници во Јордан

Вашингтон, 1 февруари 2024 (МИА) - САД веруваат дека екстремистичката организација Исламски отпор во...

Ирак ги осудува нападите врз американската база во Јордан и повикува на прекин на насилството на Блискиот Исток

Ирак ги осудува нападите врз американската база во Јордан и повикува на прекин на насилството на Блискиот Исток

Багдад, 29 јануари 2024 (МИА) - Ирак денеска го осуди смртоносниот напад на американската база во ре...

Иран тврди дека нема врска со нападот во Јордан во кој загинаа тројца американски војници

Иран тврди дека нема врска со нападот во Јордан во кој загинаа тројца американски војници

Техеран, 29 јануари 2024 (МИА) - Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека Техеран...

Јорданскиот премиер ги повика САД да стават крај на масакрот во Газа

Јорданскиот премиер ги повика САД да стават крај на масакрот во Газа

Оман, 19 јануари 2024 (МИА) - САД и другите западни сили треба да го искористат своето влијание врз...

Јордан: Неуспехот да се скроти Израел, го турка регионот на Блискиот Исток кон поголема војна

Јордан: Неуспехот да се скроти Израел, го турка регионот на Блискиот Исток кон поголема војна

Аман, 12 јануари 2024 (МИА) - Јордан денеска предупреди дека неуспехот да се обузди, како што рече,...

Јорданскиот крал побара од САД да извршат притисок врз Израел и да овозможат прекин на огнот во Газа

Јорданскиот крал побара од САД да извршат притисок врз Израел и да овозможат прекин на огнот во Газа

Аман, 7 јануари 2024 (МИА) - Јорданскиот крал Абдула Втори денеска на средба со американскиот државе...

Јордан: Опасни двојни стандарди доколку не се усвои резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Газа

Јордан: Опасни двојни стандарди доколку не се усвои резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Газа

Аман, 21 декември 2023 (МИА) - Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади предупреди дек...

Светска програма за храна: Преку Јордан во Газа пристигнаа 750 тони помош

Светска програма за храна: Преку Јордан во Газа пристигнаа 750 тони помош

Газа, 20 декември 2023 (МИА) - Светската програма за храна (WFP) денеска соопшти дека конвој со 750...

Јордан: Израел го влече регионот во океанот на смртта, мисли дека не мора никому да одговара

Јордан: Израел го влече регионот во океанот на смртта, мисли дека не мора никому да одговара

Аман, 10 декември 2023 (МИА) - Шефот на јорданската дипломатија Ајман Сафади го обвини Израел дека с...

Сафади: Израел се однесува како да е над законот, Јордан сака мир и за Палестинците и за Израелците

Сафади: Израел се однесува како да е над законот, Јордан сака мир и за Палестинците и за Израелците

Барселона, 27 ноември 2023 (МИА) - Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади денеска го...

Image

Остани поврзан