• петок, 24 март 2023
Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград - Приштина

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград - Приштина

Брисел, 24 март 2023 (МИА) – Во заклучоците од првиот ден од Самитот, лидерите на Еверопска Унија го...

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Лајчак: Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните организации

Белград, 21 март 2023 (МИА) -Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Срб...

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

Приштина, 21 март 2023 (МИА) - К...

Борел: Во Охрид, Договорот не беше потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

Борел: Во Охрид, Договорот не беше потпишан од правни причини, но е правно обврзувачки

Брисел, 20 март 2023 (МИА) - Високиот претставник за надворешна и безбе...

Ковачевски: Договорот меѓу Косово и Србија значајно постигнување за забрзан прогрес на регионот кон ЕУ

Ковачевски: Договорот меѓу Косово и Србија значајно постигнување за забрзан прогрес на регионот кон ЕУ

Лајчак најави дека Анексот за имплементација на Спогодбата ќе биде главна тема на разговорите Белград-Приштина во Охрид

Лајчак најави дека Анексот за имплементација на Спогодбата ќе биде главна тема на разговорите Белград-Приштина во Охрид

Белград, 16 март 2023 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот...

Хил: Потребно е Србија да се усогласи со ЕУ за санкциите кон Русија

Хил: Потребно е Србија да се усогласи со ЕУ за санкциите кон Русија

Белград, 9 март 2023 (МИА) - Нео...

Османи: Напредокот во нормализација на односите меѓу Белград и Приштина исчекор од интерес на целиот регион

Османи: Напредокот во нормализација на односите меѓу Белград и Приштина исчекор од интерес на целиот регион

Скопје, 28 февруари 2023 (МИА) - Шефот на дипломатијата Бујар Османи на неговиот официјален Фејсбук...

Старовиќ: Србија набавува „многу сериозна количина“ самоубиствени дронови од ОАЕ

Старовиќ: Србија набавува „многу сериозна количина“ самоубиствени дронови од ОАЕ

Белград, 22 февруари 2023 (МИА) - Државниот секре...

Вјоса Османи за британски Телеграф: Припадници на Вагнер и помагаат на Србија да подготви потенцијален напад на Косово

Вјоса Османи за британски Телеграф: Припадници на Вагнер и помагаат на Србија да подготви потенцијален напад на Косово

Лондон, 11 февруари 2023 (МИА) - Платеници од руската паравоена група Вагнер...

Билчик во извештајот за Србија го охрабрува дијалогот со Приштина и предлага санкции против Русија

Билчик во извештајот за Србија го охрабрува дијалогот со Приштина и предлага санкции против Русија

Брисел, 9 февруари 2023 (МИА) - Европската Унија го поздравува фактот дека членството во ЕУ е страте...

Според американскиот амбасадор во Србија реално е формирање на ЗСО во Косово до крајот на годината

Според американскиот амбасадор во Србија реално е формирање на ЗСО во Косово до крајот на годината

Белград, 8 февруари 2023 (МИА) - Американскиот амбасадор во Срб...

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Приштина, 27 јануари 2023 (МИА) - Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека добил предупред...

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Белград, 24 јануари 2023 (МИА) - Членството во Европската Унија останува стратешка цел на Србија и е...

Image

Миа мрежа