• недела, 14 јули 2024
Австралија назначи специјален пратеник за борба против антисемитизмот

Австралија назначи специјален пратеник за борба против антисемитизмот

Мелбурн, 9 јули 2024 (МИА) - Австралија ја назначи бизнисменката Џилијан Сегал за свој специјален пр...

Поранешен грчки министер избришан од пратеничката група на Нова демократија поради насилно однесување кон вработен на аеродром

Поранешен грчки министер избришан од пратеничката група на Нова демократија поради насилно однесување кон вработен на аеродром

Атина, 3 јули 2024 (МИА) – Пратеникот од Нова демократија и поранешен министер Лефтерис Авгенакис е...

Почина поранешниот пратеник Миле Андонов од Кочани

Почина поранешниот пратеник Миле Андонов од Кочани

Кочани, 22 јуни 2024 (МИА) – Во 62. година од животот денеска во Кочани почина поранешниот пратеник...

Во Франција нападнат кандидат за пратеник од партијата „Национален собир“

Во Франција нападнат кандидат за пратеник од партијата „Национален собир“

Париз, 21 јуни 2024 (МИА) - Десет дена пред првиот круг од парламентарните избори во Франција, што ќ...

Собранието ги верификува мандатите на 118 пратеник

Собранието ги верификува мандатите на 118 пратеник

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – Собранието во рамки на конститутивната седница со 101 глас „за“ од вкупн...

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Поранешниот министер за внатрешни работи, а сега избран за пратеник од С...

Јаулески: ВМРО-ДПМНЕ очекува да земе уште еден пратеник во петтата изборна единица

Јаулески: ВМРО-ДПМНЕ очекува да земе уште еден пратеник во петтата изборна единица

​Скопје, 20 мај 2024 „Со оглед на тоа каква е ситуацијата дека ВМРО-ДПМНЕ како победник...

Ослободен грчкиот пратеник кој вчера физички нападна негов колега во Парламентот

Ослободен грчкиот пратеник кој вчера физички нападна негов колега во Парламентот

Атина, 25 април 2024 (МИА) – Независниот пратеник Константинос Флорос, кој вчера физички го нападна...

Уапсен пратеникот кој физички нападна друг пратеник во грчкиот Парламент

Уапсен пратеникот кој физички нападна друг пратеник во грчкиот Парламент

Атина, 24 април 2024 (МИА) – Уапсен е независниот пратеник Константинос Флорос, кој претпладнево физ...

Борут Пахор би сакал да биде специјален пратеник на ЕУ

Борут Пахор би сакал да биде специјален пратеник на ЕУ

Љубљана, 20 април 2024 (МИА) - Поранешниот претседател на Словенија, Борут Пахор на крајот од меѓуна...

Уставен суд на Хрватска: Милановиќ не може да биде кандидат за пратеник или за премиер 

Уставен суд на Хрватска: Милановиќ не може да биде кандидат за пратеник или за премиер 

Загреб, 18 март 2024 (МИА) - Уставниот суд на Хрватска денеска предупреди дека актуелниот претседате...

Поранешниот шеф на кинеската дипломатија Чин Ганг поднесе оставка од пратеник

Поранешниот шеф на кинеската дипломатија Чин Ганг поднесе оставка од пратеник

Пекинг, 28 февруари 2024 (МИА) - Поранешниот кинески министер за надворешни работи Чин Ганг, кој беш...

ИЗБОРИ 2024/Петрушевски за идејата на ДУИ за претседател на државата вели дека ВМРО-ДПМНЕ под уцени не разговара и преговара

ИЗБОРИ 2024/Петрушевски за идејата на ДУИ за претседател на државата вели дека ВМРО-ДПМНЕ под уцени не разговара и преговара

Скопје, 24 февруари 2024 (МИА) - Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Бране Петрушевски денеска на прес-конферен...

Британски пратеник се повлече од изборите по заканите и нападот од исламистите

Британски пратеник се повлече од изборите по заканите и нападот од исламистите

Лондон, 1 февруари 2024 (МИА) - Британскиот пратеник Мајк Фриер објави дека нема да се кандидира за...

На пратеник во израелскиот парламент му се одзема мандатот бидејќи ја поддржа тужбата на Јужна Африка против Израел

На пратеник во израелскиот парламент му се одзема мандатот бидејќи ја поддржа тужбата на Јужна Африка против Израел

Ерусалим, 30 јануари 2024 (МИА) - Комитетот на израелскиот парламент препорача денеска отстранување...

Image

Остани поврзан