• вторник, 18 јуни 2024
ЕУ подготвува дополнителна хуманитарна помош за Авганистан

ЕУ подготвува дополнителна хуманитарна помош за Авганистан

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Европската унија, поради влошената хуманитарна ситуација во Авганистан,...

Началник на Генералштаб на Полска: Земјата се подготвува за долга и крвава војна

Началник на Генералштаб на Полска: Земјата се подготвува за долга и крвава војна

Варшава, 28 април 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на полската армија, генерал Вислав Кукула...

Писотриус: Русија произведува повеќе оружје отколку што и е потребно за војната во Украина

Писотриус: Русија произведува повеќе оружје отколку што и е потребно за војната во Украина

Берлин, 25 април 2024 (МИА) - Германскиот министер за одбрана Борис Писториус тврди дека Русија прои...

Милановиќ: Мора да се почитува волјата на мнозинството, ова е подготовка за државен удар

Милановиќ: Мора да се почитува волјата на мнозинството, ова е подготовка за државен удар

Загреб, 19 април 2024 (МИА) - Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, по одлуката на Уставниот суд с...

Спречен нов атентат врз Зеленски, уапсен Полјак кој соработувал со Русите

Спречен нов атентат врз Зеленски, уапсен Полјак кој соработувал со Русите

Варшава, 19 април 2024 (МИА) - Полскиот државјанин Павел К. е уапсен под сомнение дека учествувал во...

Влада: Продолжуваат активностите за финализирање на подготовката на Реформската агенда 2024-2027

Влада: Продолжуваат активностите за финализирање на подготовката на Реформската агенда 2024-2027

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Владата на денешната 13-та седница ја разгледа и усвои Информацијата од...

Свети Николе се подготвува за празникот Тодорова сабота

Свети Николе се подготвува за празникот Тодорова сабота

Свети Николе, 6 март 2024 (МИА) - Традиционалното одбележување на празникот „Тодорица“ во градот Све...

Медведев: Прислушкуваниот разговор покажува дека Германија се подготвува за војна со Русија

Медведев: Прислушкуваниот разговор покажува дека Германија се подготвува за војна со Русија

Москва, 3 март 2024 (МИА) – Заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев,...

Пашинјан: Ерменија не учествуваше во подготовката на текстот на договорот за прекин на огнот

Пашинјан: Ерменија не учествуваше во подготовката на текстот на договорот за прекин на огнот

Ереван, 20 септември 2023 (МИА) - Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска изјави дека Ерменија не...

Началниците на генералштабовите на земјите од ЕКОВАС ќе ја подготвуваат воената интервенција во Нигер

Началниците на генералштабовите на земјите од ЕКОВАС ќе ја подготвуваат воената интервенција во Нигер

Ниамеј, 12 август 2023 (МИА) - Началниците на Генералштабовите на вооружените сили на земјите од Зап...

Во прилепскиот театар се подготвува претставата „Аудиција“

Во прилепскиот театар се подготвува претставата „Аудиција“

Прилеп, 28 март 2023 (МИА) - Во при...

Пелагониските земјоделци ја подготвуваат почвата за сеидба на рани пролетни култури

Пелагониските земјоделци ја подготвуваат почвата за сеидба на рани пролетни култури

Битола, 2 март 2023 (МИА) - Во б...

Подготовка на новиот Национален план за управување со квалитет во јавниот сектор 2023-2025

Подготовка на новиот Национален план за управување со квалитет во јавниот сектор 2023-2025

Скопје, 28 септември 2022 (МИА) - Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата за почеток на по...

Тупанчески: Неделава започнува процесот за подготовка на нов Изборен законик

Тупанчески: Неделава започнува процесот за подготовка на нов Изборен законик

Скопје, 10 мај 2022 (МИА) - Во текот на оваа и идната недела ќе го започнеме процесот на подготовка за...

Во подготовка е нов закон за помилување, а не за амнестија, најави Пендаровски

Во подготовка е нов закон за помилување, а не за амнестија, најави Пендаровски

Скопје, 21 април 2022 (МИА) - Не станува збор за подготвка на нов закон за амнестија, туку за подготовк...

Image

Остани поврзан