• среда, 19 јуни 2024
Сиљановска Давкова: На половина пат сме до успешна трансформација на високото образование, потребен е дијалог меѓу науката, политиката и општеството

Сиљановска Давкова: На половина пат сме до успешна трансформација на високото образование, потребен е дијалог меѓу науката, политиката и општеството

Скопје, 18 јуни 2024 (МИА) - За да го спречиме одливот на мозоци, како...

На меѓународната донаторска конференција во Брисел беа собрани 7,5 милијарди евра за сириските бегалци

На меѓународната донаторска конференција во Брисел беа собрани 7,5 милијарди евра за сириските бегалци

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - На меѓународната донаторска конференција за сириските бегалци вчера се с...

Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во Одделението за внатрешни работи Кочани, 75 – годишна жена од Кочани с...

Штип ќе издвои средства за поголема искористеност на вендинг машините

Штип ќе издвои средства за поголема искористеност на вендинг машините

Штип, 21 мај 2024 (МИА) - Општина Штип ќе  издвои 90.000 денари од Буџетот за зелени поени кои...

„Билд“: Германското Министерство за одбрана бара од Владата уште 3,8 милијарди евра за Украина

„Билд“: Германското Министерство за одбрана бара од Владата уште 3,8 милијарди евра за Украина

Берлин, 19 мај 2024 (МИА) - Германското Министерство за одбрана побара од сојузната влада дополнител...

Бејби Лазања ја одби владината парична награда од 50.000 евра

Бејби Лазања ја одби владината парична награда од 50.000 евра

Загреб, 16 мај 2024 (МИА) - Годинешниот претставник на Хрватска на „Евровизија“ - Марко Пуришиќ, чие...

Погребна фирма во САД проневерила државна помош - не ги погребувала и кремирала телата

Погребна фирма во САД проневерила државна помош - не ги погребувала и кремирала телата

Лос Анџелес, 17 април 2024 (МИА) - Џон и Кери Халфорд, сопственици на приватно погребно претпријатие...

Дебранец украл пари, злато и други вредни предмети во вредност од 40 илјади евра

Дебранец украл пари, злато и други вредни предмети во вредност од 40 илјади евра

Дебар, 8 април 2024 (МИА) – Дебарското одделение за внатрешни работи де...

Трамп собра над 50 милиони долари за една ноќ за неговата кампања

Трамп собра над 50 милиони долари за една ноќ за неговата кампања

Мајами, 7 април 2024 (МИА) - Доналд Трамп, кандидат за претседателските избори во САД во ноември усп...

Апсења во Мадрид во врска со истрагата за перење пари за Владата на Венецуела

Апсења во Мадрид во врска со истрагата за перење пари за Владата на Венецуела

Мадрид, 5 април 2024 (МИА) - Шпанската полиција уапси две лица и упадна во неколку куќи во Мадрид во...

Украдени 30 милиони долари од приватен сеф во Лос Анџелес

Украдени 30 милиони долари од приватен сеф во Лос Анџелес

Лос Анџелес, 4 април 2024 (МИА) - Крадци одзеле 30 милиони долари од приватен трезор во Лос Анџелес,...

Во БиХ уапсени три лица кои барале пари за информација за исчезнатото девојче во Србија

Во БиХ уапсени три лица кои барале пари за информација за исчезнатото девојче во Србија

Сараево, 29 март 2024 (МИА) - Федералната полициска управа на Босна и Херцеговина, врз основа на инф...

Руски медиуми: Еден од осомничените терористи изјавил дека нападот во Москва го извршил за пари

Руски медиуми: Еден од осомничените терористи изјавил дека нападот во Москва го извршил за пари

Москва, 23 март 2024 (МИА) - Еден од терористите кои го извршија терористичкиот напад во Москва, во...

Кирил и Кристијан од Ресен по втор пат национални победници на Европскиот квиз на парите

Кирил и Кристијан од Ресен по втор пат национални победници на Европскиот квиз на парите

Скопје, 22 март 2024 (МИА) - Учениците Кирил Китевски и Кристијан Лазароски од СОУ „Цар Самоил“ од Р...

Кембриџ доби 20 милиони фунти од компании за фосилни горива

Кембриџ доби 20 милиони фунти од компании за фосилни горива

Лондон, 19 март 2024 (МИА) - Британскиот универзитет Кембриџ денеска објави дека, по кампањата на ст...

Image

Остани поврзан