• среда, 17 јули 2024
Столтенберг го назначи Патрик Тарнер за висок претставник на НАТО во Украина

Столтенберг го назначи Патрик Тарнер за висок претставник на НАТО во Украина

Вашингтон, 17 јули 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО во заминување Јенс Столтенберг денеска...

Распоредите не ни се вклопија, вели Мицкоски одговарајќи зошто немал средба со Мицотакис во Вашингтон

Распоредите не ни се вклопија, вели Мицкоски одговарајќи зошто немал средба со Мицотакис во Вашингтон

Скопје, 16 јули 2024 (МИА) - Претседателот на Владата Христијан Мицкоски вечерва изјави дека на Сами...

Фицо: Влезот на Украина во НАТО може да доведе до директен конфликт меѓу Алијансата и Русија

Фицо: Влезот на Украина во НАТО може да доведе до директен конфликт меѓу Алијансата и Русија

Братислава, 16 јули 2024 (МИА) - Потенцијалниот влез на Украина во Северноатлантската алијанса може...

НАТО ќе отвори свое претставништво во Женева, соопшти швајцарската влада

НАТО ќе отвори свое претставништво во Женева, соопшти швајцарската влада

Женева, 15 јули 2024 (МИА) - НАТО ќе отвори свое претставништво за мултилатерална координација во шв...

МНР: За патувањето на синот на Мицкоски не се потрошени средства од буџетот на државата

МНР: За патувањето на синот на Мицкоски не се потрошени средства од буџетот на државата

Скопје, 14 јули 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи и надворешна трговија денеска преку...

СДСМ: Мицкоски да ги објави приватните сметки за картата и трошоците за синот

СДСМ: Мицкоски да ги објави приватните сметки за картата и трошоците за синот

Скопје, 14 јули 2024 (МИА) - Откако СДСМ побара од премиерот Христијан Мицкоски да каже дали на држа...

Партиски препукувања за патувањето на синот на Мицкоски во САД

Партиски препукувања за патувањето на синот на Мицкоски во САД

Скопје, 14 јули 2024 (МИА) - Од СДСМ денеска го повикаа премиерот Христијан Мицкоски да каже дали на...

Ердоган: Турција нема да одобри обиди за соработка со Израел во рамките на НАТО

Ердоган: Турција нема да одобри обиди за соработка со Израел во рамките на НАТО

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека обидите за сораб...

Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што не може да ги исполни

Милановиќ: НАТО не треба да и ветува на Украина нешта што не може да ги исполни

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - На Украина не треба да и се даваат ветувања што не можат да се испол...

Антонов: НАТО неповратно тргна по патот на конфронтација и подготовка за војна

Антонов: НАТО неповратно тргна по патот на конфронтација и подготовка за војна

Москва, 12 јули 2024 (МИА) – Амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов оцени дека Самитот на НА...

Мицотакис: Грција нема да ги открие „оружјата“ што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Мицотакис: Грција нема да ги открие „оружјата“ што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Атина, 12 јули 2024 (МИА) – Грција во овој момент нема да ги открие „ор...

Јужна Кореја и НАТО потпишаа сертификат за пловидбеност на произведените борбени авиони во оваа азиска земја

Јужна Кореја и НАТО потпишаа сертификат за пловидбеност на произведените борбени авиони во оваа азиска земја

Сеул, 12 јули 2024 (МИА) - Јужна Кореја и НАТО потпишаа сертификат за пловидбеност на воени авиони п...

Бајден вели дека е најквалификуван соперник на Трамп и оти може да го победи на изборите

Бајден вели дека е најквалификуван соперник на Трамп и оти може да го победи на изборите

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Претседателот на САД Џо Бајден синоќа на прес брифинг по повод з...

Ванг: Кина не ги прифаќа неоснованите обвинувања од Самитот на НАТО

Ванг: Кина не ги прифаќа неоснованите обвинувања од Самитот на НАТО

Пекинг, 12 јули 2024 (МИА) – Кина никогаш нема да ги прифати „неоснованите обвинувања“ изнесени прот...

Ердоган: Турција нема да ја одобри соработката на НАТО со Израел

Ердоган: Турција нема да ја одобри соработката на НАТО со Израел

Анкара, 12 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека нема да биде можно...

Image

Остани поврзан