• среда, 19 јуни 2024
Хелсиншки комитет: Клучни наоди за напредокот во заштитата и унапредувањето на човековите права

Хелсиншки комитет: Клучни наоди за напредокот во заштитата и унапредувањето на човековите права

Скопје, 11 јуни 2024 Хелсиншкиот комитет за човекови права ги објави клучните наоди од обла...

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Москва, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за од...

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Каиро, 8 мај 2024 (МИА) - Израел не гледа знаци за напредок во преговорите за прекин на огнот со Хам...

Блинкен: Напредок во испораката на помош во Газа, прекинот на огнот „најефикасен“ за решавање на хуманитарната криза

Блинкен: Напредок во испораката на помош во Газа, прекинот на огнот „најефикасен“ за решавање на хуманитарната криза

Ријад, 29 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на состанокот на регионал...

ЛДК: Владата лаже дека Косово напредувало во меѓународните индекси

ЛДК: Владата лаже дека Косово напредувало во меѓународните индекси

Приштина, 8 април 2024 (МИА) – Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) ги нарече невистинити...

ТВ „Ал Кахера“: Напредок во преговорите за  Газа

ТВ „Ал Кахера“: Напредок во преговорите за Газа

Каиро, 8 април 2024 (МИА) - Во Каиро е постигнат напредок во преговорите за прекин на огнот во Газа...

Лајчак: Во четврток ќе продолжат разговорите меѓу Белград и Приштина, се надевам на надминување на разликите

Лајчак: Во четврток ќе продолжат разговорите меѓу Белград и Приштина, се надевам на надминување на разликите

Белград, 1 април 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Миросл...

Камерон:  Има напредок во преговорите за прекин на борбите во Газа

Камерон: Има напредок во преговорите за прекин на борбите во Газа

Анкара, 26 јануари 2024 (МИА) - Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон по турнејат...

Има одреден напредок околу преговорите во Конгресот за помошта за Украина 

Има одреден напредок околу преговорите во Конгресот за помошта за Украина 

Вашингтон, 10 јануари 2024 (МИА) - Американските законодавци постигнале одреден прогрес во преговори...

Мишчевиќ: Главни услови за напредок кон ЕУ се владеење на правото и дијалогoт со Приштина

Мишчевиќ: Главни услови за напредок кон ЕУ се владеење на правото и дијалогoт со Приштина

Белград, 9 ноември 2023 (МИА) - Министерката за евроинтеграции на Србија, Тања Мишчевиќ, денеска оце...

 Извештај: Северна Македонија со напредок во слободата на медиумите, иако не е кохерентен и донекаде е ограничен 

 Извештај: Северна Македонија со напредок во слободата на медиумите, иако не е кохерентен и донекаде е ограничен 

Скопје, 30 октомври 2023 (МИА) – Северна Македонија во последниве години  континуирано постигну...

Лога - Буноза: Членството во ЕУ е единстениот пат за напредок

Лога - Буноза: Членството во ЕУ е единстениот пат за напредок

Скопје, 5 септември 2023 ( МИА) - Министерот за правда Кренар Лога оствари кој е во посета на Б...

Маричиќ-Хурелбринк: Фондацијата „Фридрих Еберт“ со поддршка за брз напредок во реформите и ЕУ агендата

Маричиќ-Хурелбринк: Фондацијата „Фридрих Еберт“ со поддршка за брз напредок во реформите и ЕУ агендата

Скопје, 31 август 2023 ( МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска имаше средба...

Украинските сили напредувале кај Бахмут

Украинските сили напредувале кај Бахмут

Киев, 7 јули 2023 (МИА) - Украинските сили напредувале за повеќе од еден километар во близина на ист...

Украина: Напредуваме полека, но сигурно

Украина: Напредуваме полека, но сигурно

Киев, 29 јуни 2023 (МИА) – Украинската армија полека, но сигурно напредува на фронтот во источниот и...

Image

Остани поврзан