• понеделник, 17 јуни 2024
Во Мексико претседателски, парламентарни и локални избори, шанса за прва претседателка

Во Мексико претседателски, парламентарни и локални избори, шанса за прва претседателка

Мексико Сити, 2 јуни 2024 (МИА)  - Во Мексико денеска се одржуваат претседателски, парламентарн...

Во Србија денеска се одржуваат локални избори за 89 градови и општини, се гласа и на повторените избори за град Белград

Во Србија денеска се одржуваат локални избори за 89 градови и општини, се гласа и на повторените избори за град Белград

Белград, 2 јуни 2024 (МИА) - Во Србија денеска се одржуваат локални избори во 89 градови и општини,...

Анкети за резултатите од неделните избори во Србија

Анкети за резултатите од неделните избори во Србија

Белград, 31 мај 2024 (МИА) - Во пресрет на неделните локални избори во 88 градови и општини и повтор...

Поднесувањето изборни листи за локалните избори во Србија истекува на полноќ

Поднесувањето изборни листи за локалните избори во Србија истекува на полноќ

Белград, 12 мај 2024 (МИА) - На полноќ истекува рокот за поднесување на избирачките листи за изборит...

Покрај отстапката на властите сите локални избори да бидат на 2 јуни, опозицијата се уште без став дали ќе излезе на избори

Покрај отстапката на властите сите локални избори да бидат на 2 јуни, опозицијата се уште без став дали ќе излезе на избори

Белград, 18 април 2024 (МИА) - По 17 дена разговори, турбулентни средби, напуштање на колегиумот во...

Брнабиќ не ги прифаќа новите барања на српската oпoзиција за белградски и локални избори во ист ден

Брнабиќ не ги прифаќа новите барања на српската oпoзиција за белградски и локални избори во ист ден

Белград, 16 април 2024 (МИА) - Претседателката на српското Народно собрание, Ана Брнабиќ, изјави ден...

Полската конзервативна опозиција освои најмногу гласови на локалните избори, но владеачките либерали обезбедија контрола врз најмногу локални совети

Полската конзервативна опозиција освои најмногу гласови на локалните избори, но владеачките либерали обезбедија контрола врз најмногу локални совети

Варшава, 9 април 2024 (МИА) - Главната опозициска сила во Полска, конзервативната националистичка па...

Туск по поразот на локалните избори: Не се жалете, туку фатете се за работа

Туск по поразот на локалните избори: Не се жалете, туку фатете се за работа

Варшава, 8 април 2024 (МИА) - Полскиот премиер Доналд Туск го призна поразот по победата на опозицис...

Локални избори во Полска

Локални избори во Полска

Варшава, 7 април 2024 (МИА) - Во Полска денеска се одржуваат локални избори, кои се сметаат за прв т...

Атинскиот градоначалник му честиташе на Имамоглу за победата

Атинскиот градоначалник му честиташе на Имамоглу за победата

Атина, 1 април 2024 (МИА) – Атинскиот градоначалник Харис Дукас преку „Х“ му ја честиташе победата н...

Ердоган: Изборите за нас се пресвртница, имаме уште четири години да ги исправиме грешките

Ердоган: Изборите за нас се пресвртница, имаме уште четири години да ги исправиме грешките

Анкара, 1 април 2024 (МИА) - Турската демократија ја докажа својата зрелост. Денешните избори за нас...

Локални избори во Турција: ЦХП победи во Истанбул и Анкара

Локални избори во Турција: ЦХП победи во Истанбул и Анкара

Анкара, 1 април 2024 (МИА) - Републиканската народна партија (ЦХП), главната опозициска партија во Т...

Затворени гласачките места за локалните избори во Турција

Затворени гласачките места за локалните избори во Турција

Анкара, 31 март 2024 (МИА) - Затворени се гласачките места за локалните избори во Турција, а се очек...

Во Турција едно лице загина, а 12 се повредени во инциденти на денот на локалните избори

Во Турција едно лице загина, а 12 се повредени во инциденти на денот на локалните избори

Анкара, 31 март 2024 (МИА) - Едно лице загина, а 12 се повредени во Турција при инцидент за време на...

Повеќе од 61,4 милиони гласачи ќе можат да гласаат на локалните избори во Турција в недела

Повеќе од 61,4 милиони гласачи ќе можат да гласаат на локалните избори во Турција в недела

Анкара, 26 март 2024 (МИА) - Вкупно 61.441.882 гласачи ќе можат да гласаат на локалните избори во Ту...

Image

Остани поврзан