• среда, 19 јуни 2024
Нелкоски: Македонскиот лешник е квалитетен и има потенцијал да стане извозна култура

Нелкоски: Македонскиот лешник е квалитетен и има потенцијал да стане извозна култура

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Македонскиот лешник е квалитетен и постои голем потенцијал да стане...

Во првите четири месеци извозот со пад од 5,3 проценти, увозот зголемен за 3,8 

Во првите четири месеци извозот со пад од 5,3 проценти, увозот зголемен за 3,8 

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Вкупната вредност на извозот на стоки од др...

Колумбија го ограничува извозот на јаглен во Израел додека не заврши војната во Газа

Колумбија го ограничува извозот на јаглен во Израел додека не заврши војната во Газа

Богота, 6 јуни 2024 (МИА) - Министерството за трговија на Колумбија иницираше мерки за ограничување...

Извозот на компаниите од ТИРЗ во април 300 милиони евра

Извозот на компаниите од ТИРЗ во април 300 милиони евра

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) - Компаниите во Технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) во април год...

Белгија бара ЕУ во целост да забрани извоз на оружје за Израел

Белгија бара ЕУ во целост да забрани извоз на оружје за Израел

Брисел, 8 мај 2024 (МИА) - Белгиската министерка за развој Каролин Женез побара од Европската Унија...

Се извезуваат последните контејнери контаминирана почва од  ОХИС од „ЛОТ“ 3, почнува извозот од „ЛОТ“ 4

Се извезуваат последните контејнери контаминирана почва од ОХИС од „ЛОТ“ 3, почнува извозот од „ЛОТ“ 4

Скопје, 16 април 2024 (МИА) – Со денешниот извоз на последните три контејнери со околу 63 тони почва...

Остар пад на норвешкиот извоз во март

Остар пад на норвешкиот извоз во март

Осло, 15 април 2024 (МИА) – Норвешкиот извоз во март нагло опадна како одраз на значително намаленит...

Турција ќе го ограничи извозот во Израел поради нападите во Газа

Турција ќе го ограничи извозот во Израел поради нападите во Газа

Анкара, 9 април 2024 (МИА) - Турција ќе го ограничи извозот на широк спектар на производи во Израел,...

Турција го ограничи извозот на стоки во Израел

Турција го ограничи извозот на стоки во Израел

Анкара, 9 април 2024 (МИА) – Турција денеска го ограничи извозот на стоки во Израел како одговор на...

Советот за човекови права на ОН повика на прекин на извозот на оружје во Израел

Советот за човекови права на ОН повика на прекин на извозот на оружје во Израел

Женева, 5 април 2024 (МИА) - Советот за човекови права на Обединетите нации денеска повика на прекин...

Јапонија забрани извоз во Русија на  уште 164  индустриски производи

Јапонија забрани извоз во Русија на уште 164 индустриски производи

Токио, 5 април 2024 (МИА) - Јапонија ќе ја прошири забраната за извоз во Русија на уште 164 индустри...

Блумберг: И покрај санкциите, извозот на руска нафта расте

Блумберг: И покрај санкциите, извозот на руска нафта расте

Њујорк, 2 април 2024 (МИА) - И покрај острите западни санкции, извозот на руска нафта по морски пат...

Трипуновски: Со СДС на власт имаме 16.5 милиони килограми помалку извезено јаболко и 7.6 милиони евра помал годишен девизен прилив

Трипуновски: Со СДС на власт имаме 16.5 милиони килограми помалку извезено јаболко и 7.6 милиони евра помал годишен девизен прилив

Скопје, 2 април 2024  Дополни...

Трипуновски: 8,2 милиони евра помал девизен прилив и 3,9 милиони литри помалку извезено вино во 2023 година

Трипуновски: 8,2 милиони евра помал девизен прилив и 3,9 милиони литри помалку извезено вино во 2023 година

Скопје, 22 март 2024 Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопан...

Трипуновски: 10,36 милиони килограми помалку извезени количини тутун

Трипуновски: 10,36 милиони килограми помалку извезени количини тутун

Скопје, 21 март 2024 Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водост...

Image

Остани поврзан