• сабота, 18 мај 2024
Анкета за примената на Законот за употреба на јазиците во органите на државната власт

Анкета за примената на Законот за употреба на јазиците во органите на државната власт

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Агенцијата за примена на јазикот на Република Северна Македонија во сора...

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира...

Зурабишвили: Законот за „странско влијание“ што го одобри Парламентот на Грузија е неприфатлив

Зурабишвили: Законот за „странско влијание“ што го одобри Парламентот на Грузија е неприфатлив

Тбилиси, 16 мај 2024 (МИА) - Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили денеска изјави дека законот...

Советот на ЕУ го усвои првиот закон за борба против насилство врз жените

Советот на ЕУ го усвои првиот закон за борба против насилство врз жените

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) - Советот на ЕУ даде зелено светло за првиот закон на Европската Унија за б...

Зеленски до Парламентот поднесе предлог-закон за продолжување на мобилизацијата

Зеленски до Парламентот поднесе предлог-закон за продолжување на мобилизацијата

Киев, 6 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска до Парламентот на Украин...

Борел го осуди насилството врз демонстрантите во Грузија

Борел го осуди насилството врз демонстрантите во Грузија

Брисел, 1 мај 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Бор...

Американскиот Сенат едногласно усвои закон со кој се забранува увоз на руски ураниум

Американскиот Сенат едногласно усвои закон со кој се забранува увоз на руски ураниум

Вашингтон, 1 мај 2024 (МИА) - Американскиот Сенат едногласно го усвои Законот за забрана на увоз на...

Бугарскиот претседател стави вето на измените на Законот за поттикнување инвестиции кои ја загрозуваат заштитата на животната средина

Бугарскиот претседател стави вето на измените на Законот за поттикнување инвестиции кои ја загрозуваат заштитата на животната средина

Софија, 29 април 2024 (МИА) - Бугарскиот претседател Румен Радев го искористи правото на вето на одр...

ЕУ изрази загриженост поради ирачкиот Закон кој предвидува затворски казни за истополови односи 

ЕУ изрази загриженост поради ирачкиот Закон кој предвидува затворски казни за истополови односи 

Брисел, 29 април 2024 (МИА) - Европската Унија изрази загриженост поради усвојувањето на измените на...

Ирак ги криминализираше хомосексуалните врски; максимална казна до 15 години затвор

Ирак ги криминализираше хомосексуалните врски; максимална казна до 15 години затвор

Багдад, 28 април 2024 (МИА) - Ирачкиот парламент синоќа усвои закон со кој се криминализираат хомосе...

Стојчевски  од ЗНАМ: Ќе се бориме за донесување нови и праведни закони за бранителите

Стојчевски  од ЗНАМ: Ќе се бориме за донесување нови и праведни закони за бранителите

Скопје, 26 април 2024 Ние од Движењето За наша Македонија нема да ги заборавиме бранителите...

Планот на Сунак за испраќање на азиланти во Руанда и формално стана закон

Планот на Сунак за испраќање на азиланти во Руанда и формално стана закон

Лондон, 25 април 2024 (МИА) - Британскиот крал Чарлс даде согласност за законите кои се клучни за пл...

Бојмацалиев: МВР работи исклучиво по закон за фер, слободни и демократски избори

Бојмацалиев: МВР работи исклучиво по закон за фер, слободни и демократски избори

Скопје, 24 април 2024  Денеска (24.04.2024) дополнителниот заменик министер за внатрешн...

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван

Вашингтон, 21 април 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека усвојувањето на за...

Гарибашвили: Ќе го укинеме законот за странски агенти во случај на пристапување на Грузија во ЕУ

Гарибашвили: Ќе го укинеме законот за странски агенти во случај на пристапување на Грузија во ЕУ

Тбилиси, 20 април 2024 (МИА) - Лидерот на грузиската владејачка партија „Грузиски сон“, Иракли Гариб...

Image

Остани поврзан