• вторник, 28 мај 2024
Прв пат во историјата на Копа Америка ќе судат жени

Прв пат во историјата на Копа Америка ќе судат жени

Рио де Женеиро, 25 мај 2024 (МИА) – Претстојното издание на Копа Америка ќе биде прво во историј...

Атанасовска за МИА: Нема веќе машки и женски професии, жени има и во столарството

Атанасовска за МИА: Нема веќе машки и женски професии, жени има и во столарството

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Нема веќе машки, женски професии, жени има веќе и во столарството. Имаме...

Меѓународна конференција за предизвиците и потребите на жените претприемачки

Меѓународна конференција за предизвиците и потребите на жените претприемачки

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Во Занаетчиска комора - Скопје денеска ќе се одржи Меѓународна конференц...

Избор на најуспешни жени менаџерки од земјава и регионот  

Избор на најуспешни жени менаџерки од земјава и регионот  

Скопје, 18 март 2024 (МИА) - Најуспешните жени менаџерки од земјава и регионот ќе бидат наградени де...

Дејвид Коперфилд обвинет за сексуална злоупотреба од повеќе жени

Дејвид Коперфилд обвинет за сексуална злоупотреба од повеќе жени

Лос Анџелес, 17 мај 2024 (МИА) - Повеќе жени го обвинија американскиот илузионист Дејвид Коперфилд з...

Рамноправноста и финансиската независност на жените главни теми на средбата на министрите за еднаквост на ЕУ 

Рамноправноста и финансиската независност на жените главни теми на средбата на министрите за еднаквост на ЕУ 

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) – Застапеноста на жените на раководни позиции и нивните економско зајакнува...

Сертификати за грантови на четири организации кои ќе работат на економско јакнење на жените во бизнисот

Сертификати за грантови на четири организации кои ќе работат на економско јакнење на жените во бизнисот

Скопје, 26 април 2024 (МИА) - Друштвото за услуги Консалтинг за стратешки развој денеска додели серт...

„Ај девојче оди купи си нешто убаво, не те бива за политика“ - и во изборната кампања кандидатките се соочуваат со говор на омраза, сексистички коментари и навреди

„Ај девојче оди купи си нешто убаво, не те бива за политика“ - и во изборната кампања кандидатките се соочуваат со говор на омраза, сексистички комент...

Скопје, 21 април 2024 (МИА) – „Каде без мене министерке у Европа ќе одите?“, „Секси зајачица“, „Лепо...

Австралиската полиција ги истражува причините поради кои цел на напаѓачот во ТЦ во Сиднеј биле главно жени

Австралиската полиција ги истражува причините поради кои цел на напаѓачот во ТЦ во Сиднеј биле главно жени

Сиднеј, 15 април 2024 (МИА) - Австралиската полиција соопшти дека ги истражува причините поради кои...

Техничкиот премиер Џафери на Меѓународниот форум за жени, мир и безбедност во Приштина

Техничкиот премиер Џафери на Меѓународниот форум за жени, мир и безбедност во Приштина

Скопје, 15 април 2024 (МИА) - Техничкиот премиер Талат Џафери денеска ќе присуствува и ќе се обрати...

Извештај: Во регионов, во Србија има најмногу, а во Северна Македонија најмалку жени - професионални војници

Извештај: Во регионов, во Србија има најмногу, а во Северна Македонија најмалку жени - професионални војници

Белград, 12 април 2024 (МИА) - Од армиите на земјите од поранешна Југославија и Албанија, најголем б...

Заеднички особини и својства на луѓето кои изневеруваат

Заеднички особини и својства на луѓето кои изневеруваат

Лос Анџелес, 29 март 2024 (МИА) - Приватни детективи од САД откриваат дека повеќето неверни мажи кои...

Амнести интернешнл го повика Пакистан да го запре протерувањето на авганистанските жени

Амнести интернешнл го повика Пакистан да го запре протерувањето на авганистанските жени

Лондон, 28 март 2024 (МИА) - Амнести интернешенел го повика Пакистан да го запре протерувањето на ст...

Ангеловска-Бежоска: Зголемувањето на учеството на жените во работната сила може да придонесе за повисок економскиот раст

Ангеловска-Бежоска: Зголемувањето на учеството на жените во работната сила може да придонесе за повисок економскиот раст

Скопје, 23 март 2024 (МИА) - Зголемувањето на учеството на жените во работната сила ќе овозможи пови...

Конференција „Успешни жени за успешен регион“ во организација на WOBA

Конференција „Успешни жени за успешен регион“ во организација на WOBA

Скопје, 22 март 2024 (МИА) - „Успешни жени за успешен регион“ е наслове...

Image

Остани поврзан