• недела, 14 јули 2024
СЗО ја одобри втората вакцина против денга

СЗО ја одобри втората вакцина против денга

Женева, 15 мај 2024 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри втората вакци...

Порторико прогласи епидемија од денга

Порторико прогласи епидемија од денга

Сан Хуан, 26 март 2024 (МИА) - Министерот за здравство на Порторико прогласи епидемија на денга по п...

Бројот на болни од денга во Аргентина е на пат да собори рекорди

Бројот на болни од денга во Аргентина е на пат да собори рекорди

Буенос Ајрес, 20 март 2024 (МИА) – Големата епидемија на денга во Аргентина, болест што ја пренесува...

СЗО известува за десеткратно зголемување на регистрираните случаи на денга треска за 20 години

СЗО известува за десеткратно зголемување на регистрираните случаи на денга треска за 20 години

Њујорк, 23 декември 2023 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пријавените с...

Во епидемијата на треската Денга во Мали починаа 21 лице, регистрирани 600 нови случаи

Во епидемијата на треската Денга во Мали починаа 21 лице, регистрирани 600 нови случаи

Бамако, 6 декември 2023 (МИА) - Во епидемијата на треската Денга во Мали, починаа 21 лице, а има пов...

Надежни првични резултати од тестирањето на апчето на „Џонсон енд Џонсон“ против денга-треска

Надежни првични резултати од тестирањето на апчето на „Џонсон енд Џонсон“ против денга-треска

Чикаго, 20 октомври 2023 (МИА) - Пилулата за тропската денга-треска развиена од „Џонсон енд Џон...

Во Сингапур рекорден број на заболени од вирусот денга

Во Сингапур рекорден број на заболени од вирусот денга

Сингапур, 28 август 2020 (МИА) – Сингапур се соочува со рекорден број случаи...

Во Сингапур се влошува ситуацијата со денга треската

Во Сингапур се влошува ситуацијата со денга треската

Сингапур, 21 јули 2020 (МИА) – Во Сингапур дошло до неочекувано ширење на денга треската, а само вчера...

На Централна Америка по пандемијата со Ковид-19 и се заканува денга треска

На Централна Америка по пандемијата со Ковид-19 и се заканува денга треска

Мексико Сити, 24 април 2020 (МИА) - Здравствените системи во земјите од Централна Америка, кои веќе се...

Image

Остани поврзан