• вторник, 18 јуни 2024
Катарско МНР: Ослободувањето на заложничките е по денови континуирана комуникација со сите страни

Катарско МНР: Ослободувањето на заложничките е по денови континуирана комуникација со сите страни

Доха, 20 октомври 2023 (МИА) - Ослободувањето на американските заложнички од Газа доаѓа „по многу де...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

21 октомври 2023 Скопје - Базар на мали еколошки бизниси во организација на...

Израел повика на евакуација на болница во Газа и пет училишта, соопштија хуманитарни агенции

Израел повика на евакуација на болница во Газа и пет училишта, соопштија хуманитарни агенции

Тел Авив, 20 октомври 2023 (МИА) - Израел ги предупреди денеска хуманитарните групи во Појасот Газа...

Спасовски: Ја следиме безбедносната состојба, сите активности се анализираат

Спасовски: Ја следиме безбедносната состојба, сите активности се анализираат

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Случувањата на геостратешко ниво сериозно влијаат врз безбедносната...

САД и европски влади го притискаат Израел да ја одложи инвазијата врз Газа

САД и европски влади го притискаат Израел да ја одложи инвазијата врз Газа

Вашингтон, 20 октомври 2023 (МИА) -  Американската и европски влади вршат притисок врз Израел д...

Комеморација во спомен на Далибор Ѓошиќ, прерано починатиот солист на „Танец“

Комеморација во спомен на Далибор Ѓошиќ, прерано починатиот солист на „Танец“

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Во просториите на Националниот ансамбл за народни игри и песни „Тан...

Бесими: Се бара одржливо решение за корекција на функционерските плати

Бесими: Се бара одржливо решение за корекција на функционерските плати

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Министерот за финансии Фатмир Бесими вели дека се бара одржливо реш...

Протести низ арапскиот свет во подршка на Газа

Протести низ арапскиот свет во подршка на Газа

Каиро, 20 октомври 2023 (МИА) - Демонстрации за поддршка на Газа и осуда на израелското бомбардирање...

Бајден вели дека помошта за Газа веројатно ќе влезе во „следните 24 до 48 часа“

Бајден вели дека помошта за Газа веројатно ќе влезе во „следните 24 до 48 часа“

Вашингтон, 20 октомври 2023 (МИА)  -   Американскиот претседател Џо Бајден денеска из...

Белгискиот министер за правда поднесе оставка

Белгискиот министер за правда поднесе оставка

Брисел, 20 октомври 2023 (МИА) - Белгискиот министер за правда Винсент Ван Квикенборн поднесе оставк...

Конференција за Меѓупарламентарен дијалог: Земјите од Западен Балкан храбро и недвосмислено да чекорат по европскиот пат

Конференција за Меѓупарламентарен дијалог: Земјите од Западен Балкан храбро и недвосмислено да чекорат по европскиот пат

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Земјите од Западен Балкан храбро и недвосмислено да чекорат по евро...

Хамас ослободи Американка и нејзината ќерка кои биле заложници

Хамас ослободи Американка и нејзината ќерка кои биле заложници

Газа, 20 октомври 2023 (МИА) -  Палестинската група Хамас денеска соопшти дека ослободила Амери...

Џордан не стана шеф на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ниту по третпат, поддршката за него се намалува

Џордан не стана шеф на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ниту по третпат, поддршката за него се намалува

Вашингтон, 20 октомври 2023 (МИА) -  Републиканецот Џим Џордан по третпат не успеа да обезбеди...

За Мизрахи нема ништо спорно во тоа што Анкетната комисија сослушува сведоци паралелно со активната истрага

За Мизрахи нема ништо спорно во тоа што Анкетната комисија сослушува сведоци паралелно со активната истрага

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Не гледам ништо спорно, ние не сме парасуд, бараме само политичка о...

Маричиќ - Пич: Западен Балкан мора во ЕУ, нема друга опција за трајна стабилност на регионот

Маричиќ - Пич: Западен Балкан мора во ЕУ, нема друга опција за трајна стабилност на регионот

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Обединетото Кралство продолжува да дава поддршка на ЕУ интеграција...

Image

Остани поврзан