• недела, 14 јули 2024
Владата донесе одлука за кризна состојба поради пожарите во траење од 30 дена

Владата донесе одлука за кризна состојба поради пожарите во траење од 30 дена

Скопје, 13 јули 2023 (МИА) - Владата вечерва донесе одлука за постоење...

„Влен“ ќе има седум заменици-министри, Ељфете Исмаили во одбрана, а Фљакрон Беџети во земјоделство

„Влен“ ќе има седум заменици-министри, Ељфете Исмаили во одбрана, а Фљакрон Беџети во земјоделство

Скопје, 12 јули 2024 (МИА) - Министерот за здравство и дел од коалицијата „Влен“, Арбен Таравари ден...

Кенискиот претседател ја распушти владата по неколкунеделни протести

Кенискиот претседател ја распушти владата по неколкунеделни протести

Најроби, 11 јули 2024 (МИА) - Кенискиот претседател Вилијам Руто денеска ја распушти владата по неко...

Владата со препораки за топлотниот бран

Владата со препораки за топлотниот бран

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Бремените жени и лицата над 60 години од у...

Барт Де Вевер доби мандат да почне преговори за формирање нова Влада на Белгија 

Барт Де Вевер доби мандат да почне преговори за формирање нова Влада на Белгија 

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Белгискиот крал Филип денеска на лидерот на националистичката Нова флам...

Меџити: Функцијата вицепремиер не е законски уредена, но е регулирана со Деловник на Влада

Меџити: Функцијата вицепремиер не е законски уредена, но е регулирана со Деловник на Влада

Скопје, 8 јули 2024 (МИА) - Првиот вицепремиер и министер за животна средина Изет Меџити вечерва во...

Се враќа оградата пред владината зграда во Скопје

Се враќа оградата пред владината зграда во Скопје

Скопје, 7 јули 2024 (МИА) - Службата за заеднички и општи работи денеска започна да ја поставува пре...

Лами на прва средба со Бербок : Новата влада сака да ги ресетира односите меѓу ОК и ЕУ, но не бара да се вратиме во Унијата

Лами на прва средба со Бербок : Новата влада сака да ги ресетира односите меѓу ОК и ЕУ, но не бара да се вратиме во Унијата

Берлин, 7 јули 2024 (МИА)  - Новиот шеф на британската дипломатија, Дејвид Лами, веднаш по назн...

Владата на Стармер ќе ја прекине програмата за депортирање на баратели на азил во Руанда

Владата на Стармер ќе ја прекине програмата за депортирање на баратели на азил во Руанда

Лондон, 6 јули 2024 (МИА) - Британскиот премиер Кир Стармер денеска потврди дека неговата новоформир...

Нови именувања и разрешувања, 600 милиони денари за заостанати директни плаќања за земјоделците

Нови именувања и разрешувања, 600 милиони денари за заостанати директни плаќања за земјоделците

Скопје, 5 јули 2024   Владата на Република Северна Македонија на денешната трет...

Претседателката на Советот на јавни обвинители смета дека треба да има индивидуална, а не колективна одговорност

Претседателката на Советот на јавни обвинители смета дека треба да има индивидуална, а не колективна одговорност

Скопје, 5 јули 2024 (МИА) - Претседателката на Советот на јавни обвинит...

„Eпсотех“ во август почнува со реализација на инвестиција вредна 20 милиони евра

„Eпсотех“ во август почнува со реализација на инвестиција вредна 20 милиони евра

Скопје, 5 јули 2024 (МИА) - Најмалку 110 работни места претежно од инженерската струка, нови машини...

Зајкова: Очекувам Владата да има јасен план за процесот со Бугарија, ЛДП стои на располагање да даде свој придонес

Зајкова: Очекувам Владата да има јасен план за процесот со Бугарија, ЛДП стои на располагање да даде свој придонес

Скопје, 5 јули 2024 Претседателката на Либерално-демократската партија Моника Зајкова, во го...

Алијанса на Албанците: Амбасадорите насочуваат како треба да дојдеме до полноправно членство

Алијанса на Албанците: Амбасадорите насочуваат како треба да дојдеме до полноправно членство

Скопје, 4 јули 2024  Амбасадорите на нашите пријателски земји и стратешките партнери на...

Кузеска: Наместо професионалци и промени како што ветуваше ВМРО - ДПМНЕ, гледаме партизација пред квалификација

Кузеска: Наместо професионалци и промени како што ветуваше ВМРО - ДПМНЕ, гледаме партизација пред квалификација

Скопје, 4 јули 2024 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ ја партизира државата со враќање стари кадри, оценуваат од Со...

Image

Остани поврзан