• среда, 19 јуни 2024
Макрон: Франција на Украина ќе и испрати борбени авиони „Мираж“

Макрон: Франција на Украина ќе и испрати борбени авиони „Мираж“

Париз, 7 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа соопшти дека неговата земја...

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Стокхолм, 28 мај 2024 (МИА) - Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска изјави дека Шведска ќ...

Белгија оваа година ќе и испорача на Украина борбени авиони Ф-16

Белгија оваа година ќе и испорача на Украина борбени авиони Ф-16

Брисел, 26 април 2024 (МИА) - Белгија оваа година ќе и испорача на Украина борбени авиони Ф-16, обја...

Германски борбени авиони пресретнаа руски авион над Балтичкото Море

Германски борбени авиони пресретнаа руски авион над Балтичкото Море

Берлин, 7 април 2024 (МИА) - Германски борбени авиони „Еурофајтер“ пресретнаа руски авиони над Балти...

Холандија планира да обезбеди 24 борбени авиони Ф-16 на Украина

Холандија планира да обезбеди 24 борбени авиони Ф-16 на Украина

Киев, 6 април 2024 (МИА) - Холандската министерка за одбрана, Каиса Олонгрен изјави дека Холандија ќ...

Чешката влада потпиша договор со САД за купување на 24 борбени авиони Ф-35

Чешката влада потпиша договор со САД за купување на 24 борбени авиони Ф-35

Прага, 29 јануари 2024 (МИА) - Чешката влада постигна договор со САД за набавка на 24 американски бо...

Стејт департментот ја одобри продажбата на борбени авиони на Грција и Турција

Стејт департментот ја одобри продажбата на борбени авиони на Грција и Турција

Вашингтон, 27 јануари 2024 (МИА) - Американската влада даде зелено светло за продажба на борбени ави...

Велика Британија ќе ги распореди своите борбени авиони Тајфун во Полска

Велика Британија ќе ги распореди своите борбени авиони Тајфун во Полска

Манчестер, 2 октомври 2023 (МИА) - Велика Британија распоредува ловци РАФ Тајфун во Полска за да пом...

Чешката Влада го одобри планот за купување на 24 борбени авиони Еф-35

Чешката Влада го одобри планот за купување на 24 борбени авиони Еф-35

Прага, 27 септември 2023 (МИА) - Владата на Чешка го одобри планот за купување на 24 борбени авиони...

Шведска разгледува опции за испраќање борбени авиони во Украина

Шведска разгледува опции за испраќање борбени авиони во Украина

Стокхолм, 12 септември 2023 (МИА) - Шведската влада разгледува опции дали да донира борбени авиони Г...

САД одобрија испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина веднаш штом заврши обуката

САД одобрија испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина веднаш штом заврши обуката

Вашингтон, 18 август 2023 (МИА) - САД одобрија испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина од Данска и...

Столтенберг: Рано е да се каже кога западните борбени авиони ќе и бидат доставени на Украина

Столтенберг: Рано е да се каже кога западните борбени авиони ќе и бидат доставени на Украина

Брисел, 15 јуни 2023 (МИА) - Рано е да се каже кога ќе се донесат одлуки за обезбедување западни бор...

Медиуми: САД симболично прифатија да ѝ продадат на Грција стелт авион Ф-35

Медиуми: САД симболично прифатија да ѝ продадат на Грција стелт авион Ф-35

Белград, 19 јули 2022 (МИА) - Одлуката на САД да испратат поголема група современи борбени авиони од пе...

Израелски борбени авиони симулираа напад на ирански нуклеарни постројки

Израелски борбени авиони симулираа напад на ирански нуклеарни постројки

Ерусалим, 1 јуни 2022 (МИА) - Израелски борбени авиони синоќа беа дел во маневри над Средоземното Море,...

САД бараат од Атина да испрати борбени авиони на Крит

САД бараат од Атина да испрати борбени авиони на Крит

Атина, 12 мај...

Image

Остани поврзан