• среда, 19 јуни 2024
Мицкоски - Хулман: Идната влада ќе биде посветена на реформите

Мицкоски - Хулман: Идната влада ќе биде посветена на реформите

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со членот на Изв...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорката на Швајцарија, Вероник Халман Марти

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорката на Швајцарија, Вероник Халман Марти

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја примила амбасадорк...

Азербејџан упати критики до Франција поради притисокот и заканите го отповикувањето на амбасадорката

Азербејџан упати критики до Франција поради притисокот и заканите го отповикувањето на амбасадорката

Баку, 17 април 2024 (МИА) - Азербејџан денеска ја обвини Франција за притисок и закани врз земјата о...

Франција привремено ја повлече својата амбасадорка од Азербејџан заради „консултации“

Франција привремено ја повлече својата амбасадорка од Азербејџан заради „консултации“

Париз, 17 април 2024 (МИА) - Франција ја отповика својата амбасадорка во Азербејџан Ан Бојон „на кон...

Амбасадорка на Шведска: Србија е втора во светот според добиени парични средства од фондовите на ЕУ

Амбасадорка на Шведска: Србија е втора во светот според добиени парични средства од фондовите на ЕУ

Белград, 8 април 2024 (МИА)- Правиме се што е во наша моќ Србија што поскоро да стане членка на Евро...

Амбасадорката Џилиан Стирк во посета на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Амбасадорката Џилиан Стирк во посета на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Скопје, 4 април 2024 (МИА) – Делегација на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од амбаса...

Велика Британија ја повика израелската амбасадорка во врска со смртта на хуманитарните работници во Газа

Велика Британија ја повика израелската амбасадорка во врска со смртта на хуманитарните работници во Газа

Лондон, 2 април 2024 (МИА) - Велика Британија денеска ја повика израелската амбасадорка во Лондон, Ц...

Петровска - Јаин: Алијансата е побезбедна со Шведска во НАТО, над една милијарда луѓе посигурни

Петровска - Јаин: Алијансата е побезбедна со Шведска во НАТО, над една милијарда луѓе посигурни

Скопје, 21 март 2024 (МИА) -  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со...

Руското МНР ја прозва американската амбасадорка поради поддршката на три „непожелни“ невладини организации

Руското МНР ја прозва американската амбасадорка поради поддршката на три „непожелни“ невладини организации

  Москва, 7 март 2024 (МИА) - Руското Министерство за надворешни работи денеска ја пови...

Ларсон Џаин за МИА: ЕУ јасно кажа владеењето на правото да биде во центарот на реформската агенда

Ларсон Џаин за МИА: ЕУ јасно кажа владеењето на правото да биде во центарот на реформската агенда

Скопје, 9 март 2023 (МИА) - Европската Унија јасно кажа владеењето на правото да биде во центарот на...

Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Скопје

Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Скопје

Скопје, 27 септември 2022 (МИА) - На церемонија во Стејт департментот, Ангела Агелер положи заклетва ка...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Шведска, Ами Ларсон Џеин

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Шведска, Ами Ларсон Џеин

Скопје, 15 септември 2022 (МИА) - Претс...

Сто дена од херојскиот отпор на Украина

Сто дена од херојскиот отпор на Украина

3 јуни 2022 Војната од големи размери на Русија против Украина, која запо...

Бајден ќе ја номинира Анџела Прајс Агелер за нова амбасадорка на САД во земјава

Бајден ќе ја номинира Анџела Прајс Агелер за нова амбасадорка на САД во земјава

Скопје, 26 мај 2022 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден ја објави својата намера да номинира ше...

Бајден ја назначи Бриџит Бринк за нова амбасадорка на САД во Украина 

Бајден ја назначи Бриџит Бринк за нова амбасадорка на САД во Украина 

Вашингтон, 26 април 2022 (МИА) - Претседателот на С...

Image

Остани поврзан