• вторник, 16 јули 2024
Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите, порача Тимотеј на молебенот во Рим

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите, порача Тимотеј на молебенот во Рим

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Ние им се обраќаме со љубов и почит, но, што треба уште да направиме? Денес...

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде...

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Рим, 22 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја...

Света архијерејска Литургија за споменот на Светите Кирил и Методиј во бигорскиот скит посветен на солунските браќа во селото Битуше

Света архијерејска Литургија за споменот на Светите Кирил и Методиј во бигорскиот скит посветен на солунските браќа во селото Битуше

Дебар, 20 мај 2024 (МИА) - Свештената бигорска Обител попладнево информираше дека на денот кога Прав...

Во Велес Свечена Академија за Сесловенските брака Св. Кирил и Методиј

Во Велес Свечена Академија за Сесловенските брака Св. Кирил и Методиј

Велес, 23 мај 2023(МИА) - На Свечена Академија по повод Денот на Сесловенските браќа Свети Кирил и М...

Уписи на факултетите на Скопскиот универзитет

Уписи на факултетите на Скопскиот универзитет

Скопје, 31 август 2021 (МИА) – За кандидатите кои се рангираат само според успехот во средното образова...

Положување цвеќе по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители

Положување цвеќе по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители

Скопје, 24 мај 2021 (МИА) - По повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветител...

Маричиќ: Делото на Кирил и Методиј засекогаш ќе остане дел од богатата македонска и сесловенска историја

Маричиќ: Делото на Кирил и Методиј засекогаш ќе остане дел од богатата македонска и сесловенска историја

Скопје, 24 мај 2021 (МИА) - Министерот за правда Бојан Маричиќ, по повод 24 Мај, Денот на сесловенските...

УКИМ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на Светите браќа Кирил и Методиј, порача премиерот

УКИМ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на Светите браќа Кирил и Методиј, порача премиерот

Скопје, 24 мај 2021 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев...

Свечено одбележан Свети Кирил и Методиј со учениците во Швајцарија 

Свечено одбележан Свети Кирил и Методиј со учениците во Швајцарија 

24 мај 2021 По повод 24 Мај Свети Кирил и...

Манифестација „Роднокрајни поетски средби“ во Струмица

Манифестација „Роднокрајни поетски средби“ во Струмица

Скопје, 24 мај 2021 (МИА) - Манифестација „Роднокрајни поетски средби“ ќе се одржи денеска во Градскиот...

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на Светите браќа Кирил и Методиј

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на Светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2021 (МИА) - Претседателите на Република Северна Македонија, Стев...

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

Пендаровски и Радев заедно патуваат во Рим на чествување на светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 18 мај 2021 (МИА) – Македонска и бугарска делегација на 26 овој месец со заеднички активности в...

Image

Остани поврзан