• недела, 14 јули 2024
Пораз на Ѓорческа во финалето на фјучрсот во Рим

Пораз на Ѓорческа во финалето на фјучрсот во Рим

Рим, 14 јули 2024 (МИА) - Македонската тенисерка Лина Ѓорческа го загуби финалниот меч на ИТФ фјучрс...

Поради климатските промени, цените на кафето ќе продолжат да се зголемуваат

Поради климатските промени, цените на кафето ќе продолжат да се зголемуваат

Рим, 10 јули 2024 (МИА) - Цените на кафето за крајните потрошувачи ќе продолжат да се зголемуваат би...

Невработеноста во Италија на најниско ниво

Невработеноста во Италија на најниско ниво

Рим, 5 јули 2024 (МИА) - Стапката на невработеност во Италија во мај изнесувала 6,8 отсто, исто како...

Во Италија запленета синтетичка дрога од Кина вредна 630 милиони евра

Во Италија запленета синтетичка дрога од Кина вредна 630 милиони евра

Рим, 1 јули 2024 (МИА) - Италијанската царина денеска соопшти дека запленила повеќе од шест тони хем...

Папата Франциск сака да ја посети Турција по повод 1.700-годишнината од Соборот во Никеја

Папата Франциск сака да ја посети Турција по повод 1.700-годишнината од Соборот во Никеја

Рим, 28 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск изрази желба да ја посети областа Никеја во 2025 година по...

Невреме во Италија, портокалово предупредување за Емилија Ромања и Сардинија

Невреме во Италија, портокалово предупредување за Емилија Ромања и Сардинија

Рим, 25 јуни 2024 (МИА) - Италија и денеска, од север до југ, е погодена од невреме проследено со по...

Во Италија уште 14 тела се извлечени од морето по бродоломот, десетици луѓе се водат за исчезнати

Во Италија уште 14 тела се извлечени од морето по бродоломот, десетици луѓе се водат за исчезнати

Рим, 22 јуни 2024 (МИА) - Италијанската крајбрежна стража денеска извлече уште 14 тела од Јонското М...

Градоначалникот на Рим најави илјада нови такси возила на улиците на градот

Градоначалникот на Рим најави илјада нови такси возила на улиците на градот

Рим, 22 јуни 2024 (МИА) - По 18 години чекање, Рим конечно ќе добие илјада нови такси возила, изјави...

Папата Франциск ги повика државите во светот подобро да постапуваат кон бегалците

Папата Франциск ги повика државите во светот подобро да постапуваат кон бегалците

Рим, 19 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска ги повика државите во светот подобро да постапуваа...

Зголемување на бројот на самоубиства, напади и протести на осуденици во италијанските затвори

Зголемување на бројот на самоубиства, напади и протести на осуденици во италијанските затвори

Рим, 17 јуни 2024 (МИА) - Самоубиствата, нападите и протестите во италијанските затвори годинава се...

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Рим, 13 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 во јужното италијанско одморалиш...

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова за време на престојот во Рим,...

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата...

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Рим, 24 мај 2024 (МИА) – Кирил бил со векови предвремето, Кирил го вградил не само својот живот, тук...

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Со концерт на Националната установа Камерен оркестар на Битола и солистк...

Image

Остани поврзан