• петок, 19 јули 2024
Тајани: Во ЕПП има резерви кон кандидатурата на Кошта за претседател на Советот на ЕУ 

Тајани: Во ЕПП има резерви кон кандидатурата на Кошта за претседател на Советот на ЕУ 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Некои членки на Европската народна партија (ЕПП) имаат резерви кон номи...

Унгарија нема да го поддржи реизборот на Фон дер Лајен, тврди унгарски министер 

Унгарија нема да го поддржи реизборот на Фон дер Лајен, тврди унгарски министер 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - За Унгарија се прифатлива сите кандидати за врвните позиции во ЕУ, осве...

ЕПП го бара местото претседател на Советот на ЕУ за „половина“ мандат 

ЕПП го бара местото претседател на Советот на ЕУ за „половина“ мандат 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Европската народна партија (ЕПП) им предложила на социјалдемократите да...

Автогол и донесе на Франција победа над Австрија 

Автогол и донесе на Франција победа над Австрија 

Дизелдорф, 17 јуни 2024 (МИА) - Еден од фаворитите на ЕП – Франција, со тежок минимален успех од 1:0...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

18 јуни 2024 Њујорк - Советот за безбедност на ОН ќе ги разгледува конфликт...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

18 јуни 2024  Скопје - Собранието на Република Северна Македонија ќе ј...

САД се загрижени поради продлабочувањето на односите меѓу Русија и Северна Кореја, соопшти Белата куќа

САД се загрижени поради продлабочувањето на односите меѓу Русија и Северна Кореја, соопшти Белата куќа

Вашингтон, 17 јуни 2024 (МИА) - Белата куќа изрази загриженост поради продлабочувањето на односите м...

Мецола: Мишел е поканет да учествува на состанокот на лидерите на политичките групации во Европскиот парламент

Мецола: Мишел е поканет да учествува на состанокот на лидерите на политичките групации во Европскиот парламент

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европскиот парламент (ЕП) Роберта Мецола вечерва на...

Договорот од Преспа, пред и потоа, во фокусот на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина, Нимиц доби награда за мир „Преспа“

Договорот од Преспа, пред и потоа, во фокусот на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина, Нимиц доби награда за мир „Преспа“

Атина. 17 јуни 2024 (МИА) – Придобивките од Договорот од Преспа, како за двете земји, така и за поши...

Во Канада уапсени 92 лица поради трговија со дрога и луѓе

Во Канада уапсени 92 лица поради трговија со дрога и луѓе

Торонто, 17 јуни 2024 (МИА) - Уапсени се 92 лица во рамките на акцијата „Проект Мартини“ во Дурам, К...

ОН ја поздравија израелската тактичка пауза за испораката на помош за Газа

ОН ја поздравија израелската тактичка пауза за испораката на помош за Газа

Њујорк, 17 јуни 2024 (МИА) - Обединетите нации денеска ја поздравија израелската најава за „тактичка...

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Градско-Прилеп

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Градско-Прилеп

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Поради случена сообраќајна несреќа на патот Градско-Прилеп, од мотел Др...

Приведен крадец во Скопје, одреден му е притвор

Приведен крадец во Скопје, одреден му е притвор

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Полициски службеници од ЕВР Карпош денеска го лишиле од слобода Б.Б. (4...

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Миросл...

Демонстрации против Владата на Нетанјаху во Ерусалим

Демонстрации против Владата на Нетанјаху во Ерусалим

Ерусалим, 17 јуни 2024 (МИА) - Илјадници демонстранти се собраа вечерва пред зградата на израелскиот...

Image

Остани поврзан