• петок, 19 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

14 јуни 2024  Скопје

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

14 јуни 2024 -Светски ден на крводарителот Мека - Почеток на годишн...

Де Сантис прогласи вонредна состојба во делови на Флорида поради поплави

Де Сантис прогласи вонредна состојба во делови на Флорида поради поплави

Вашингтон, 13 јуни 2024 (МИА) - Гувернерот на Флорида Рон де Сантис денеска прогласи вонредна состој...

Беса ги објави имињата за кандидати за членови во новата Влада

Беса ги објави имињата за кандидати за членови во новата Влада

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Собранието на Движењето Беса денеска на состанок едногласно ги избрало...

Бербок вети заедничка акција против Русија за време на состанокот на Балтичкиот совет

Бербок вети заедничка акција против Русија за време на состанокот на Балтичкиот совет

Хелсинки, 13 јуни 2024 (МИА) - Западните сојузници со излез на Балтичкото Море ќе ги здружат силите...

Јапонецот Ито прво засилување на Баерн

Јапонецот Ито прво засилување на Баерн

  Минхен, 13 јуни 2024 година (МИА) – Јапонскиот фудбалер Хироки Ито е нов играч на Бае...

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Борго Ењација, 13 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека договорот на...

Хезоња сака да остане во Реал

Хезоња сака да остане во Реал

Мадрид, 13 јуни 2024 (МИА) – Хрватскиот кошаркарски репрезентативец Марио Хезоња најави оти сака...

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, ја критикуваше одлуката на...

Пападопулу: Претседателот и премиерот не се обични граѓани, употребата на уставното име не е лично прашање

Пападопулу: Претседателот и премиерот не се обични граѓани, употребата на уставното име не е лично прашање

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Пораката од Грција е иста и секогаш ќе биде иста – тоа е порака на приј...

Трамп ја критикуваше помошта за Украина на состанокот со републиканците во Конгресот

Трамп ја критикуваше помошта за Украина на состанокот со републиканците во Конгресот

Вашингтон, 13 јуни 2024 (МИА) - Доналд Трамп ја критикуваше американската помош за Украина од 60 мил...

Бајден: Не очекувам во блиска иднина да се постигне договор за прекин на огнот во Газа

Бајден: Не очекувам во блиска иднина да се постигне договор за прекин на огнот во Газа

Вашингтон, 13 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека не очекува да се по...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпиш...

Градежни фирми и приватни инвеститори лани изградиле 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Градежни фирми и приватни инвеститори лани изградиле 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, инд...

Средба Африм Гаши - Вјоса Османи Садриу во Собранието

Средба Африм Гаши - Вјоса Османи Садриу во Собранието

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши...

Image

Остани поврзан