• сабота, 02 март 2024
Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

Скопје, 10 февруари 2024 (МИА) - Денеска во 17.30 часот во близина на хотел во Гевгелија полициски с...

МИА Најави - МКД

МИА Најави - МКД

11 февруари 2024 Прилеп - Изјава за медиуми на потпретседателот на ВМРО-ДПМ...

Костадиновска-Стојчевска: Годишната програма е транспарентна, проектите денес во културата се според квалитет и креативност

Костадиновска-Стојчевска: Годишната програма е транспарентна, проектите денес во културата се според квалитет и креативност

Скопје, 10 февруари 2024 (МИА) - Министерката за културата, Бисера Костадиновска-Стојчевска во Дневн...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

11 февруари 2024 Атина - Демонстрации во Грција поради предлог законот со к...

Најмалку 44 луѓе загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 44 луѓе загинаа во израелските напади врз Рафа

Газа, 10 февруари 2024 (МИА) – И покрај апелите и предупредувањата од меѓународната заедница за хума...

Хунтата во Мјанмар воведува задолжителен воен рок за мажи и жени

Хунтата во Мјанмар воведува задолжителен воен рок за мажи и жени

Најпидо, 10 февруари 2024 (МИА) – Во Мјанмар денеска стапува во сила Законот за народна воена служба...

Рама: Посетата на Блинкен го потврдува стратешкото партнерство на Албанија со САД

Рама: Посетата на Блинкен го потврдува стратешкото партнерство на Албанија со САД

Тирана, 10 февруари 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека посетата на американскиот д...

Адвокатот Ненад Јаниќевиќ стана советник на претседателката на Меѓународната унија на адвокати

Адвокатот Ненад Јаниќевиќ стана советник на претседателката на Меѓународната унија на адвокати

Скопје, 10 февруари 2024 (МИА) - Реномираниот македонски адвокат Ненад Јаниќевиќ, стана советник на...

Повторно протести во Германија против АфД

Повторно протести во Германија против АфД

Берлин, 10 февруари 2024 (МИА) – Во Германија денеска повторно илјадници луѓе протестираа против рас...

Еурофарм Пелистер го совлада Вардар 1961 во ракометното дерби

Еурофарм Пелистер го совлада Вардар 1961 во ракометното дерби

  Битола, 10 февруари 2024 (МИА) – Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер остана во трка...

Во Гватемала запленети над 500 килограми кокаин

Во Гватемала запленети над 500 килограми кокаин

Гватемала, 10 февруари 2024 (МИА) – Полицијата во Гватемала откри и заплени 525 килограми кокаин. Др...

Абдолахиан: Иран не се стреми кон проширување на војната во регионот

Абдолахиан: Иран не се стреми кон проширување на војната во регионот

Бејрут, 10 февруари 2024 (МИА) – Шефот на иранската дипломатија Хосеин Амир Абдолахиан денеска во Бе...

У21: Каратистот Трајковски обезбеди финале на ЕП во Грузија

У21: Каратистот Трајковски обезбеди финале на ЕП во Грузија

  Тбилиси, 10 февруари 2024 (МИА) – Македонскиот каратист Витомир Трајковски се пласира...

Герапетритис преку писмо ги потсетува грчките Министерства за промената на документите за меѓународна употреба на Северна Македонија (ДПЛ)

Герапетритис преку писмо ги потсетува грчките Министерства за промената на документите за меѓународна употреба на Северна Македонија (ДПЛ)

Атина, 10 февруари 2024 (МИА) – Преку циркуларно писмо испратено до сите грчки Министерства, министе...

Катар со три пенали ја одбрани титулата азиски фудбалски првак

Катар со три пенали ја одбрани титулата азиски фудбалски првак

  Лусаил, 10 февруари 2024 (МИА) – Домаќинот на азискиот фудбалски Куп Катар ја одбрани...

Image

Остани поврзан