• вторник, 23 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 јануари 2024 Скопје – Претседателот на државата Стево Пендаровски ќе го...

Пешак загина во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка

Пешак загина во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка

Куманово, 9 јануари 2024 (МИА) - Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи вечерва на магистр...

Во Шпанија од утре се задолжителни маски во болниците поради пораст на заразени со грип и коронавирус 

Во Шпанија од утре се задолжителни маски во болниците поради пораст на заразени со грип и коронавирус 

Мадрид, 9 јануари 2024 (МИА) – Во болниците и здравствените домови во Шпанија од утре ќе биде задолж...

Блинкен го повика Израел да ги поштеди палестински цивили во војната против Хамас

Блинкен го повика Израел да ги поштеди палестински цивили во војната против Хамас

Тел Авив, 9 јануари 2024 (МИА) – Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен вечерва во Тел А...

Полицијата ги уапси осудените пратеници на полската опозиција кои беа кај Дуда

Полицијата ги уапси осудените пратеници на полската опозиција кои беа кај Дуда

Варшава, 9 јануари 2024 (МИА) – Полицијата вечерва влезе во Претседателската палата во Варшава додек...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

10 Јануари 2024 Њујорк – Седници на Советот за безбедност на ОН за Украина...

Во Казахстан од птичји грип угинале 700 лебеди 

Во Казахстан од птичји грип угинале 700 лебеди 

Астана, 9 јануари 2024 (МИА) – Околу 700 угинати лебеди се откриени во природен резерват во Казахста...

Евролига: Кампацо најдобар кошаркар на половина од сезоната, Обрадовиќ најдобар тренер

Евролига: Кампацо најдобар кошаркар на половина од сезоната, Обрадовиќ најдобар тренер

Минхен, 9 јануари 2024 (МИА) – Кошаркарската Евролига ја објави традиционалната анкета во која генер...

Пендаровски: Жалам што ги послушавме советите на ЕУ и не направивме ветинг на судиите и обвинителите

Пендаровски: Жалам што ги послушавме советите на ЕУ и не направивме ветинг на судиите и обвинителите

Скопје, 9 јануари 2024 (МИА) - Проблемите во правосудството се присутни долги години наназад и се си...

Опсерваторија за човекови права: ИД во Сирија уби 14 војници

Опсерваторија за човекови права: ИД во Сирија уби 14 војници

Бејрут, 9 јануари 2024 (МИА) – Џихадистите од Исламската држава убиле 14 сириски војници за време на...

Милошоски за М-НАВ: Не очекувам нешто многу освен одлуката за смена на директорите

Милошоски за М-НАВ: Не очекувам нешто многу освен одлуката за смена на директорите

Скопје, 9 јануари 2024    Скандалите произлегуваат од самата влада и нивни...

Одлука дали ќе се кандидирам за втор мандат во втората половина на февруари, најави Пендаровски

Одлука дали ќе се кандидирам за втор мандат во втората половина на февруари, најави Пендаровски

Скопје, 9 јануари 2024 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски најави дека одлуката дали ќе се канди...

Социјалистичката партија на Македонија: Сите инволвирани прекршители итно да одговараат по законот за нарушување на безбедноста на авиосообраќајот

Социјалистичката партија на Македонија: Сите инволвирани прекршители итно да одговараат по законот за нарушување на безбедноста на авиосообраќајот

Скопје, 9 јануари 2024   Социјалистичката партија на Македонија, како и целата...

Атал: Еден од приоритетите е повторно вооружување на Франција

Атал: Еден од приоритетите е повторно вооружување на Франција

Париз, 9 јануари 2024 (МИА) – Новоименуваниот француски премиер Габриел Атал денеска му се заблагода...

Во Тетово лишен од слобода бегалец од КПУ Затвор Идризово 

Во Тетово лишен од слобода бегалец од КПУ Затвор Идризово 

Скопје, 9 јануари 2024 (МИА) - Полициски службеници на СВР Тетово денеска околу 18 часот во Блок 70...

Image

Остани поврзан