• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

30 декември 2023  Скопје - Премиера на „Череп во Конемара“ од Мартин М...

„Новогодишен базар 2023

„Новогодишен базар 2023" во Крива Паланка

Крива Паланка, 29 декември 2023 (МИА) - На  градскиот плоштад во Крива Паланка вечерва публикат...

Јужна Африка го тужи Израел пред Меѓународниот суд на правдата за геноцид во Газа

Јужна Африка го тужи Израел пред Меѓународниот суд на правдата за геноцид во Газа

Хаг, 29 декември 2023 (МИА) - Јужноафриканската Република денеска поднесе случај против Израел пред...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

30 декември 2023 Тајпеј - Дебата на кандидатите за претседателските избори...

Бајден: Путин мора да биде запрен

Бајден: Путин мора да биде запрен

Вашингтон, 29 декември 2023 (МИА) - Претседателот на САД, Џо Бајден денеска истакна дека последниот...

Израелската армија го пронашла и го уништила станот во кој се криел лидерот на Хамас

Израелската армија го пронашла и го уништила станот во кој се криел лидерот на Хамас

Газа, 29 декември 2023 (МИА) - Израелските одбранбени сили (ИДФ) вечерва објавија дека пронашле и ун...

Вонредна состојба во Северна Дакота поради ледена бура, 20 илјади луѓе без струја

Вонредна состојба во Северна Дакота поради ледена бура, 20 илјади луѓе без струја

Бизмарк, 29 декември 2023 (МИА) - Гувернерот на Северна Дакота, Даг Бургум денеска прогласи вонредна...

Борел: Потребен е итен прекин на огнот во Газа

Борел: Потребен е итен прекин на огнот во Газа

Брисел, 29 декември 2023 (МИА) - Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и б...

УНРВА: Израелската армија пукаше во нашиот конвој во Газа

УНРВА: Израелската армија пукаше во нашиот конвој во Газа

Газа, 29 декември 2023 (МИА) - Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) денеска објави дека и...

Дванаесеттиот протест на СПН заврши со кампување на студентите на Кнез Милош

Дванаесеттиот протест на СПН заврши со кампување на студентите на Кнез Милош

Белград, 29 декември 2023 (МИА) - Поддржувачите на коалицијата „Србија против насилството“ (СПН) веч...

Данска ќе го поддржи воениот сојуз во Црвеното Море со фрегата

Данска ќе го поддржи воениот сојуз во Црвеното Море со фрегата

Копенхаген, 29 декември 2023 (МИА) - Данска сака да ја поддржи воената алијанса иницирана од Соедине...

Градоначалникот Куртовски им додели новогодишни пакетчиња на учениците во Општина Маврово и Ростуше

Градоначалникот Куртовски им додели новогодишни пакетчиња на учениците во Општина Маврово и Ростуше

Дебар, 29 декември 2023 (МИА) - Градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше, во пресрет на новогоди...

Бајден го повика Конгресот да „дејствува без натамошно одлагање“ по масовното бомбардирање во Украина

Бајден го повика Конгресот да „дејствува без натамошно одлагање“ по масовното бомбардирање во Украина

Вашингтон, 29 декември 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска го повика американск...

Во Градски музеј Крива Паланка отворена изложбата „Градец - 10 години археолошки истражувања“

Во Градски музеј Крива Паланка отворена изложбата „Градец - 10 години археолошки истражувања“

Крива Паланка, 29 декември 2023 (МИА) – Во галеријата на Градски музеј Крива Паланка се изложени арт...

Надал: Не размислувам за титула во Бризбејн

Надал: Не размислувам за титула во Бризбејн

Бризбејн, 29 декември 2023 (МИА) – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, кој по едногодишна пауза се враќа...

Image

Остани поврзан