• вторник, 16 април 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

9 август 2023   Валандово - Видеолотарија Касинос Австрија ќе...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

9 август 2023 -Меѓународен ден на домородните народи Женева...

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан доби петгодишна забрана да се занимава со политика

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан доби петгодишна забрана да се занимава со политика

Исламабад, 8 август 2023 (МИА) – Изборната комисија на Пакистан денеска на поранешниот премиер Имран...

Гонсало Рамос позајмен на ПСЖ

Гонсало Рамос позајмен на ПСЖ

Париз, 8 август 2023 (МИА) – Фудбалерот на португалска Бенфика, Гонзало Рамос, ќе настапува оваа сез...

УНХЦР : Поради конфликтот во Судан се раселени над четири милиони лица

УНХЦР : Поради конфликтот во Судан се раселени над четири милиони лица

Каиро, 8 август 2023 (МИА) – Од почетокот на судирот во Судан, во април, во земјата има над четири м...

ЕКОВАС посакува дипломатско решение за ситуацијата во Нигер, ќе се разгледуваат сите опции

ЕКОВАС посакува дипломатско решение за ситуацијата во Нигер, ќе се разгледуваат сите опции

Абуџа, 8 август 2023 (МИА) - Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) и нејзиниот...

Вечерна богослужба во црквата „Света Петка“ кај дебарската  велигденска ливада

Вечерна богослужба во црквата „Света Петка“ кај дебарската  велигденска ливада

Дебар, 8 август 2023 (МИА) - Православните дебрани, иако се во се помал број, продолжуваат со почит...

Почина првиот Шпанец кој го освои „Тур де Франс“

Почина првиот Шпанец кој го освои „Тур де Франс“

Мадрид, 8 август 2023 (МИА) – Федерико Бајамонтес, првиот Шпанец кој во 1959 година триумфираше на „...

Стано: Европската унија не  е надлежна за давање безбедносни гаранции за Украина

Стано: Европската унија не е надлежна за давање безбедносни гаранции за Украина

Брисел, 8 август 2023 (МИА) - Европската унија не може да обезбеди безбедносни гаранции за Украина б...

Челзи подолг период без новото засилување Нкунку

Челзи подолг период без новото засилување Нкунку

Лондон, 8 август 2023 (МИА) – Новото засилување на англискиот фудбалски прволигаш Челзи, Кристофер Н...

ДеСантис ја смени менаџерката на својата претседателска кампања  

ДеСантис ја смени менаџерката на својата претседателска кампања  

Њујорк, 8 август 2023 (МИА) - Републиканскиот претседателски кандидат и гувернер на Флорида, Рон ДеС...

Затворена американската Амбасада во Порт-о-Пренс по вчерашните насилни немири и пукања

Затворена американската Амбасада во Порт-о-Пренс по вчерашните насилни немири и пукања

Порт-о-Пренс, 8 август 2023 (МИА) -  Амбасадата на САД во главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс,...

МВР: Запленети над 200 килограми режан тутун наменет за нелегална продажба

МВР: Запленети над 200 килограми режан тутун наменет за нелегална продажба

Скопје, 8 август 2023 (МИА) - Полициски службеници од СВР Скопје денеска околу 15:30 часот го привел...

Кавадарци следна база на македонските одбојкари

Кавадарци следна база на македонските одбојкари

Скопје, 8 август 2023 (МИА) – Македонската машка одбојкарска репрезентација денеска во салата „Јане...

Сменет полскиот министер за здравство поради скандал со покажување рецепт

Сменет полскиот министер за здравство поради скандал со покажување рецепт

Варшава, 8 август 2023 (МИА) - Полскиот министер за здравство Адам Неџелски е разрешен од должноста,...

Image

Остани поврзан