• четврток, 23 мај 2024
На денешен ден

На денешен ден

28 ноември 2022 (МИА) 1520.- Португалскиот мореплов...

Од верските календари

Од верските календари

28 ноември 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијан...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 28 ноември 2022 (МИА) – Денеска е понеделник, 28 ноември 2022 година, 332-иот ден во годината....

Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Вашингтон, 27 ноември 2022 (МИА) - Дестиларата на семејството Петровски, наши иселеници од Канада, вике...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Скопје, 27 ноември 2022 (МИА) - Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протес...

Силната вера и љубовта кон луѓето придонесуваат за долговечноста на 101-годишниот Ибриам Салиев од трговишкото село Макриополско

Силната вера и љубовта кон луѓето придонесуваат за долговечноста на 101-годишниот Ибриам Салиев од трговишкото село Макриополско

Софија, 27 ноември 2022 (МИА/БТА) -  Силната верба и љубовта кон луѓето придонесуваат за долговечноста...

Општина Илинден учествуваше во акцијата „Пошумуваме заедно за позелено утре“

Општина Илинден учествуваше во акцијата „Пошумуваме заедно за позелено утре“

Скопје, 27 ноември 2022 (МИА) -  Градоначалникот на Општина Илинден Александар Георгиевски и претставни...

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста  

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста  

Тирана, 27 ноември 2022 (МИА) – Алба...

Без вода утре делови од Бутел и Шуто Оризари, а без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров

Без вода утре делови од Бутел и Шуто Оризари, а без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров

Скопје, 27 ноември 2022 (МИА) - Без вода утре ќе бидат корисниците во делови од општините Бутел и Шуто...

Реакција на ВМРО – ДПМНЕ на прес-конфренцијата на Дарко Каевски

Реакција на ВМРО – ДПМНЕ на прес-конфренцијата на Дарко Каевски

Скопје, 27 ноември 2022 Буџетот за 20...

Персоналот во затворите во Уганда нема да користи мобилни телефони за време на СП во фудбал

Персоналот во затворите во Уганда нема да користи мобилни телефони за време на СП во фудбал

Кампала, 27 ноември 2022 (МИА) - Властите во Уганда им забранија на затворскиот персонал да користат мо...

Есенва зачестија прекините во снабдување со вода од новиот тетовски систем поради честите заматувања

Есенва зачестија прекините во снабдување со вода од новиот тетовски систем поради честите заматувања

Тетово, 27 ноември 2022 (МИА) - Неделава повторно во Тетово се случи да биде во...

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави 

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави 

   

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Атина, 27 ноември 2022 (МИА) – Нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“, на која, меѓу другит...

Облачно со сончеви периоди и слаб северен ветер утре, наместа ќе провејува снег

Облачно со сончеви периоди и слаб северен ветер утре, наместа ќе провејува снег

Скопје, 27 ноември 2022 (МИА) - Слаб снег наместа ќе провејува утре во утринските часови, но во текот н...

Image

Остани поврзан