• вторник, 18 јуни 2024
Зеленски: Руски ракети би можеле да паднат врз земји-членки на НАТО

Зеленски: Руски ракети би можеле да паднат врз земји-членки на НАТО

Киев, 14 март 2022 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски повторно го повика НАТО да восп...

Силен земјотрес регистриран на Филипини

Силен земјотрес регистриран на Филипини

Манила, 14 март 2022 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала синоќа е р...

Украина нeма пристап до Црно Море

Украина нeма пристап до Црно Море

Лондон, 14 март 2022 (МИА) - Британското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека руските сили го бл...

На денешен ден

На денешен ден

14 март 2022 (МИА)   1558.- Германскиот цар Фердинанд Први ја презел титулата римски цар без вообичаеното папско...

Од верските календари

Од верските календари

14 март 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијански...

Сончево со слаб ветер од променлив правец

Сончево со слаб ветер од променлив правец

Скопје, 14 март 2022 (МИА) - Претежно сончево со слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во инте...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 14 март 2022 (МИА) – Денеска е понеделник, 14 март 2022 година, 73-иот ден во годината. До крајот на годината ос...

Бугарија го полни складиштето во Чирен со течен природен гас од Грција и од Азербејџан

Бугарија го полни складиштето во Чирен со течен природен гас од Грција и од Азербејџан

Софија, 13 март 2022 (МИА) - Извршниот директор на Булгартрансгаз, Владимир Малинов за Нова ТВ изјави д...

ХРТ: Беспилотното летало носело бомба од 120 килограми, која експлодирала под земја

ХРТ: Беспилотното летало носело бомба од 120 килограми, која експлодирала под земја

Загреб, 13 март 2022 (МИА) - Бомбата во беспилотното летало, што на 10 март се

Лијешко: Руските сили целосно уништија седум болници

Лијешко: Руските сили целосно уништија седум болници

Киев, 13 март 2022 (МИА) - Украинскиот министер за здравство  Виктор Лијешко изјави дека седум болници...

Руските сили го гранатираат Харков

Руските сили го гранатираат Харков

Киев, 13 март 2022 (МИА) - Руските сили вечерва го гранатират вториот по големина град во Украина, Харк...

Американски медиуми: Русија бара помош од Кина

Американски медиуми: Русија бара помош од Кина

Москва, 13 март 2022 (МИА) - Фајненшл тајмс и Њујорк тајмс повикувајќи се на неименувани американски пр...

Телефонски разговор Кулеба - Блинкен

Телефонски разговор Кулеба - Блинкен

Киев, 13 март 2022 (МИА) - Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба на Твитер објави дека имал те...

Верешчук: Евакуирани над 140.000 цивили

Верешчук: Евакуирани над 140.000 цивили

Киев, 13 март 2022 (МИА) - Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук изјави дека преку хуманитарните кор...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

14 март 2022  Скопје – Високиот претставник за надворешна политика и...

Image

Остани поврзан