• среда, 17 јули 2024
Светска банка ги суспендира сите проекти во Русија и Белорусија

Светска банка ги суспендира сите проекти во Русија и Белорусија

Вашингтон, 3 март 2022 (МИА) - Светска банка ги суспендира сите свои тековни проекти во Русија и Белору...

МКС започнува истрага за ситуацијата во Украина

МКС започнува истрага за ситуацијата во Украина

Хаг, 3 март 2022 (МИА) - Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) соопшти дека покренува истрага за ситу...

Украински Генералштаб: Поседуваме руски воен план

Украински Генералштаб: Поседуваме руски воен план

Киев, 3 март 2022 (МИА) - Генералштабот на украинската армија тврди дека дошол во сопственост на руски...

На денешен ден

На денешен ден

3 март 2022 (МИА)   1359.- Силна турска војска, под водство на Мурат, од Галиполе го почна освојувањето на Европа...

Од верските календари

Од верските календари

3 март 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскио...

Променливо облачно, попладне со сончеви периоди

Променливо облачно, попладне со сончеви периоди

Скопје, 3 март 2022 (МИА) - Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер о...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 3 март 2022 (МИА) – Денеска е четврток, 3 март 2022 година, 62-иот ден во годината. До крајот на годината остану...

Градоначалник на Херсон: Градот го презедоа руски трупи

Градоначалник на Херсон: Градот го презедоа руски трупи

Херсон, 2 март 2022 (МИА) - Градоначалникот на украинскиот град Херсон, Игор Кољхаев, вечерва објави де...

Трамп: Следува кинеска инвазија на Тајван

Трамп: Следува кинеска инвазија на Тајван

Вашингтон, 2 март 2022 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека Тајван би м...

„Мерцедес-Бенц“ го прекина извозот во Русија

„Мерцедес-Бенц“ го прекина извозот во Русија

Берлин, 2 март 2022 (МИА) - Германскиот производител на автомобили Мерцедес-Бенц го прекина извозот на...

Јотова: Руската амбасадорка во Бугарија требаше да отиде во МНР, а не да испрати заменик

Јотова: Руската амбасадорка во Бугарија требаше да отиде во МНР, а не да испрати заменик

Софија, 2 март 2022 (МИА) - Бугарската потпретседателка Илијана Јотова упати критики до руската амбасад...

ОН: Досега во Украина се убиени 227 цивили, а 525 се повредени

ОН: Досега во Украина се убиени 227 цивили, а 525 се повредени

Женева, 2 март 2022 (МИА) - Канцеларијата на ОН за човекови права соопшти дека досега е потврдено оти в...

Блинкен во посета на Полска, Молдавија и балтичките земји поради Украина и бегалската криза

Блинкен во посета на Полска, Молдавија и балтичките земји поради Украина и бегалската криза

Вашингтон, 2 март 2020 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен неделава патува за Белгија...

Рама: Русија влегува во осаменост, гласот на Србија го унифицира Западен Балкан со Западот

Рама: Русија влегува во осаменост, гласот на Србија го унифицира Западен Балкан со Западот

Тирана, 2 март 2022 (МИА) - Донесувањето на Резолуцијата од страна на Генералното собрание на ОН, со ко...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

3 март 2022  Скопје - Собранието на Република Северна Макеедонија ќе ја продолжи 64-т...

Image

Остани поврзан