• вторник, 18 јуни 2024
На денешен ден

На денешен ден

28 мај 2021 (МИА)   1660.- Роден е британскиот крал со германско потекло Џорџ Први, првиот монарх на Велика Брита...

Од верските календари

Од верските календари

28 мај 2021 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскио...

Променливо облачно и посвежо со локален пороен дожд и грмежи

Променливо облачно и посвежо со локален пороен дожд и грмежи

Скопје, 28 мај 2021 (МИА) - Променливо облачно и посвежо со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен, а попладне зас...

Владата даде согласност за префрлање на вишок средства за блок донации на сметката на Општина Куманово

Владата даде согласност за префрлање на вишок средства за блок донации на сметката на Општина Куманово

Скопје, 27 мај 2021 (МИА) - Владата на вечерашната 73-та редовна седница, одржана видеоконференциска вр...

Претставен Интервентниот план за инвестиции 2021-2026 година

Претставен Интервентниот план за инвестиции 2021-2026 година

Скопје, 27 мај 2021 (МИА) - Членовите на Владата, на вечерашната 73-та редовна седница, одржана видеоко...

Пријателскиот фудбалски натпревар С Македонија - Словенија ќе се игра со 30 отсто присуство на публика

Пријателскиот фудбалски натпревар С Македонија - Словенија ќе се игра со 30 отсто присуство на публика

Скопје, 27 мај 2021 (МИА) - Во знак на поддршка на македонската фудбалска репрезентација, која првпат с...

Заев: Ги ублаживме ефектите од пандемија и се фокусираме на долгорочен економски развој

Заев: Ги ублаживме ефектите од пандемија и се фокусираме на долгорочен економски развој

Скопје, 27 мај 2021 (МИА) - Пандемијата со Ковид-19 драматично го промени животот во нашата земја и ги...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

28 мај 2021  Скопје - Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање ќе го отвори првиот На...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

28 мај 2021 Вашингтон - Американскиот претседател Џо Бајден ќе го претстави новиот пр...

Пороен дожд во Куманово

Пороен дожд во Куманово

Куманово, 27 мај 2021 (МИА) - Невреме со пороен дожд, силни електрични празнења го зафати попладнево Ку...

Словенечката министерка за правда поднесе оставка по спор со премиерот Јанша

Словенечката министерка за правда поднесе оставка по спор со премиерот Јанша

Љубљана, 27 мај 2021 (МИА) -  Словенечката министерка за правда, Лилјана Козловиќ, денеска поднесе оста...

Нетанјаху за одлуката на ОН: Ги охрабруваат терористите ширум светот

Нетанјаху за одлуката на ОН: Ги охрабруваат терористите ширум светот

Низ личен пример воспоставете ја родовата еднаквост, им порача Шахпаска на жените менаџерки

Низ личен пример воспоставете ја родовата еднаквост, им порача Шахпаска на жените менаџерки

Скопје, 27 мај 2021 (МИА) - Да се биде жена лидер е навистина предизвик, потребна е желба и двојно пого...

ОН покренува истрага за кршење на човековите права на пелестинските територии

ОН покренува истрага за кршење на човековите права на пелестинските територии

Женева, 27 мај 2021 (МИА) - Советот за човекови права на ОН донесе одлука да почне меѓународна истрага...

Љафтов: На ЕП повторно ќе го покажеме најдоброто од македонската одбојка

Љафтов: На ЕП повторно ќе го покажеме најдоброто од македонската одбојка

Шлагелсе, 27 мај 2021 (МИА) – Македонските одбојкари во првата реакција на денешната жрепка за претстој...

Image

Остани поврзан