• вторник, 25 јуни 2024
Јужнокорејски зачинети тестенини повлечени од пазарот во Данска - биле премногу лути

Јужнокорејски зачинети тестенини повлечени од пазарот во Данска - биле премногу лути

Копенхаген, 12 јyни 2024 (МИА) - Од пазарот во Данска повлечени се три луто зачинети производи од ју...

Бабовски: Јадеме безбедна и квалитетна храна, поради грешки на операторите во маркетите може да се најдат производи со истечен рок

Бабовски: Јадеме безбедна и квалитетна храна, поради грешки на операторите во маркетите може да се најдат производи со истечен рок

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Јадеме безбедна и квалитетна храна. Се што е во промет и инспекциски кон...

Зошто некои луѓе речиси никогаш не се разболуваат?

Зошто некои луѓе речиси никогаш не се разболуваат?

Лос Анџелес, 4 јyни 2024 (МИА) - Урбаната легенда говори за луѓе кои никогаш не се разболуваат... На...

Јанчев: Место дома да произведуваме храна, на полето никнуваат згради и фотоволтаици

Јанчев: Место дома да произведуваме храна, на полето никнуваат згради и фотоволтаици

Скопје, 1 јуни 2024 Нам цело поле ни е празно. Пелагонија е празна, Струмичко-радовишката ко...

Економски форум: Да се забрза замената на јагленот со обновливи извори, да се зголеми домашното производство на струја и храна и да се редизајнира државната помош

Економски форум: Да се забрза замената на јагленот со обновливи извори, да се зголеми домашното производство на струја и храна и да се редизајнира држ...

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Земјава да се фокусира на инвестиции во ене...

Македонците внесуваат 2,4 пати повеќе сол од препорачаното

Македонците внесуваат 2,4 пати повеќе сол од препорачаното

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Во Северна Македонија се внесува 2,4 пати повеќе сол од максималниот пре...

ОН: Речиси 5,9 милиони деца во Нигерија се соочуваат со криза со храна и неухранетост

ОН: Речиси 5,9 милиони деца во Нигерија се соочуваат со криза со храна и неухранетост

Њујорк, 15 мај 2024 (МИА) - Обединетите нации објавија дека 5,9 милиони деца во североисточна Нигери...

Исхрана и слабеење: Почести оброци наместо три големи

Исхрана и слабеење: Почести оброци наместо три големи

Лос Анџелес, 29 април 2024 (МИА) - Во денешниот свет полн со трендови и разни совети за исхрана, едн...

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Лос Анџелес, 16 април 2024 (МИА) - Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на раз...

Де Брујне уверен дека се затру со хотелска храна пред натпреварот од Лигата на шампионите против Реал

Де Брујне уверен дека се затру со хотелска храна пред натпреварот од Лигата на шампионите против Реал

Манчестер, 13 април 2024 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин Де Брујне, е ув...

Храната во Германија поевтини првпат од 2015 година

Храната во Германија поевтини првпат од 2015 година

Берлин, 2 април 2024 (МИА) - Инфлацијата во Германија забави во март, при што храната стана поевтина...

Петмина загинати во метеж за време на поделба на храна во Газа

Петмина загинати во метеж за време на поделба на храна во Газа

Газа, 30 март 2024 (МИА) – Најмалку пет лица загинале, а 30 се повредени во турканица и грабање со у...

Британски авион по вторпат исфрли храна во Газа

Британски авион по вторпат исфрли храна во Газа

Лондон, 29 март 2024 (МИА) – Велика Британија по вторпат фрли резерви на храна во Газа од авион, јав...

УНРВА го повика Израел да ја повлече одлуката за забрана на испораките на храна во северниот дел на Газа

УНРВА го повика Израел да ја повлече одлуката за забрана на испораките на храна во северниот дел на Газа

Женева, 26 март 2024 (МИА) - Претставник на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за пал...

Израел ги извести ОН дека нема да дозволи премин на конвои со храна кон северот на Газа

Израел ги извести ОН дека нема да дозволи премин на конвои со храна кон северот на Газа

Газа, 24 март 2024 (МИА) - Шефот на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНРВА), Филипе Лазар...

Image

Остани поврзан