• понеделник, 17 јуни 2024
АБА го потврди вклучувањето на кошаркарскиот клуб Дубаи

АБА го потврди вклучувањето на кошаркарскиот клуб Дубаи

Белград, 25 мај 2024 (МИА) – Кошаркарскиот клуб Дубаи од следната сезона официјално ќе биде член...

Баскет Кам ги обедини трите круни

Баскет Кам ги обедини трите круни

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Екипата на Баскет Кам е ново-стар македонски кошаркарски шампион во женс...

МЗТ на чекор од шампионската титула

МЗТ на чекор од шампионската титула

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Кошаркарите на МЗТ Скопје запишаа втора победа со 80-75 во финалната сер...

МЗТ Скопје прв финалист во кошаркарскиот плејоф

МЗТ Скопје прв финалист во кошаркарскиот плејоф

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) – Со чисти 3:0 во победи над ТФТ, актуелниот македонски кошаркарски шампио...

Далас го продолжи договорот со Кид

Далас го продолжи договорот со Кид

Далас, 6 мај 2024 (МИА) -  НБА лигашот Далас Маверикс потпиша нов повеќегодишен договор со...

Работнички израмни во полуфиналната серија против Пелистер

Работнички израмни во полуфиналната серија против Пелистер

Скопје, 3 мај 2024 (МИА) - Кошаркарите на Работнички израмнија 1:1 во полуфиналната серија со битолс...

Дејно од Оклахома е прогласен за тренер на годината во НБА

Дејно од Оклахома е прогласен за тренер на годината во НБА

Вашингтон, 29 април 2024 (МИА) – Предводникот на Оклахома Сити, Марк Дејно е прогласен за тренер на...

Почина кошаркарот Рубен Даглас

Почина кошаркарот Рубен Даглас

Пасадена, 26 април 2024 (МИА) - Рубен Даглас, кошаркар чие име некогаш се почитуваше ширум планетата...

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

Скопје, 20 април 2024 (МИА) – Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва го победи Гостивар...

Со втора победа над Струга 2009, кошаркарките на Патриот 2016 од Делчево обезбедија пласман во Првата лига

Со втора победа над Струга 2009, кошаркарките на Патриот 2016 од Делчево обезбедија пласман во Првата лига

Делчево, 13 април 2024 (МИА) - Женската кошаркарска екипа на „Патриот 2016“ од Делчево обезбеди плас...

Од следната сезона 16 клубови во АБА лигата

Од следната сезона 16 клубови во АБА лигата

  Загреб, 5 април 2024 (МИА) – Регионалната кошаркарска АБА лига денеска одржа седмица...

Скариоло најави останување на клупата на Шпанија: Сакам да продолжам да ја водам репрезентацијата

Скариоло најави останување на клупата на Шпанија: Сакам да продолжам да ја водам репрезентацијата

Мадрид, 1 април 2024 (МИА) - Актуелните шампиони на Европа не планираат да го сменат тренерот кој им...

Еуро Никел поуспешен од Вардар во последниот натпревар од основниот дел на сезоната во кошаркарското првенство

Еуро Никел поуспешен од Вардар во последниот натпревар од основниот дел на сезоната во кошаркарското првенство

Скопје, 31 март 2024 (МИА) – Екипите на Вардар и Еуро Никел 2005 вечерва го одиграа последниот натпр...

АБА 2 Лига: МЗТ загуби од Широки во последното коло

АБА 2 Лига: МЗТ загуби од Широки во последното коло

Широки Бријег, 24 март 2024 (МИА) - Екипата на МЗТ Скопје Аеродром загуби од екипата на Широки со 82:79 во последното...

Белград ќе биде домаќин на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите на ФИБА

Белград ќе биде домаќин на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите на ФИБА

Белград, 21 март 2024 (МИА) - Организаторите на Лигата на шампионите на ФИБА денеска соопштија дека...

Image

Остани поврзан