• недела, 19 мај 2024
Абас: Израелската армија ќе го нападне градот Рафа во наредните денови

Абас: Израелската армија ќе го нападне градот Рафа во наредните денови

Рамала, 28 април 2024 (МИА) - Претседателот на Палестинската самоуправа (ПА) Махмуд Абас денеска пре...

Абас: Америка ги прекрши меѓународните закони, ветото на нацрт-резолуцијата на СБ на ОН е „агресија“ врз Палестинците

Абас: Америка ги прекрши меѓународните закони, ветото на нацрт-резолуцијата на СБ на ОН е „агресија“ врз Палестинците

Рамала, 20 април 2024 (МИА) - Америка ги прекрши сите меѓународни закони и ги отфрли своите ветувања...

Палестинската управа формира нова влада

Палестинската управа формира нова влада

Рамала, 28 март 2024 (МИА) – Претседателот на Палестинска управа, Махмуд Абас денеска со декрет наја...

Абас во Анкара: Газа е составен дел од палестинската територија

Абас во Анкара: Газа е составен дел од палестинската територија

Анкара, 6 март 2024 (МИА) - Газа е составен дел на палестинската територија и невозможно е на кој би...

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Аман, 25 февруари 2024 (МИА) - Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас денеска во разговор...

Салах поради повреда надвор од терените 3-4 недели

Салах поради повреда надвор од терените 3-4 недели

Ливерпул, 23 јануари 2024 (МИА) - Фудбалерот на Ливерпул и репрезентацијата на Египет, Мохамед Салах...

Нема регионална стабилност без палестинска држава, изјави портпаролот на Абас 

Нема регионална стабилност без палестинска држава, изјави портпаролот на Абас 

Рамала, 19 јануари 2024 (МИА) - Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Руда...

Блинкен до Абас: Белата куќа поддржува опипливи чекори кон создавање палестинска држава

Блинкен до Абас: Белата куќа поддржува опипливи чекори кон создавање палестинска држава

Рамала, 10 јануари 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен при денешната посета н...

Блинкен допатува во Рамала на средба со палестинскиот претседател Абас

Блинкен допатува во Рамала на средба со палестинскиот претседател Абас

Рамала, 10 јануари 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Р...

Абас ги соопшти условите под кои палестинската управа ќе ја преземе контролата врз Газа

Абас ги соопшти условите под кои палестинската управа ќе ја преземе контролата врз Газа

Рамала, 27 декември 2023 (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги наведе условите неопходни...

Абас: САД се соучесници во израелските воени злосторства

Абас: САД се соучесници во израелските воени злосторства

Рамала, 9 декември 2023 (МИА) - Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас изјави дека ветото...

Абас: Газа е уништена, одговорни се и САД

Абас: Газа е уништена, одговорни се и САД

Рамала, 8 декември 2023 (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека меѓународн...

Путин со порака до Абас: Палестинска држава во границите од 1967. е решение на палестинско-израерлскиот судир

Путин со порака до Абас: Палестинска држава во границите од 1967. е решение на палестинско-израерлскиот судир

Москва, 28 ноември 2023 (МИА) - Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен...

Абас: Војната на Израел со Хамас е против постоењето на Палестинците

Абас: Војната на Израел со Хамас е против постоењето на Палестинците

Газа, 15 ноември 2023 (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека војната на И...

Абас: Палестинците се соочуваат со невидена геноцидна војна

Абас: Палестинците се соочуваат со невидена геноцидна војна

Ријад, 11 ноември 2023 (МИА) - Претседателот на палестинската самоуправа, Махмуд Абас, говорејќи на...

Image

Остани поврзан