• сабота, 25 мај 2024
Нема напредок во разговорите меѓу Хамас и Израел со посредниците во Каиро

Нема напредок во разговорите меѓу Хамас и Израел со посредниците во Каиро

Каиро, 5 мај 2024 (МИА) - Водачите на палестинската милитантна група Хамас не успеаја да постигнат н...

На преговорите во Каиро поканета и израелска делегација

На преговорите во Каиро поканета и израелска делегација

Каиро, 29 април 2024 (МИА) - На преговорите во Каиро заедно со делегацијата на Хамас „за да се забрз...

Египет испраќа делегација во Израел за да се обиде да постигне договор за примирје

Египет испраќа делегација во Израел за да се обиде да постигне договор за примирје

Kaиро, 26 април 2024 (МИА) - Египет испраќа делегација на високо ниво во Израел со надеж дека ќе пос...

Хамас предлага едногодишен прекин на огнот во Газа

Хамас предлага едногодишен прекин на огнот во Газа

Kaиро, 25 април 2024 (МИА) - Египетските власти му доставија на Израел предлог изготвен од Хамас, со...

Египет предупредува на „катастрофални последици“ додека се наѕира офанзивата во Рафа

Египет предупредува на „катастрофални последици“ додека се наѕира офанзивата во Рафа

Каиро, 25 април 2024 (МИА) - Египетскиот претседател Абдел-Фатах ал-Сиси денеска го повтори цврстиот...

Спасеновски од Макпетрол поразен во четвртфиналето на светската карате лига во Каиро, Заборски не ја помина групата

Спасеновски од Макпетрол поразен во четвртфиналето на светската карате лига во Каиро, Заборски не ја помина групата

Каиро, 20 април 2024 (МИА) - Членот на Макпетрол, Петар Спасеновски, се пласира меѓу осумте најдобри...

Над 19.000 камиони со помош од Египет влегле во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Над 19.000 камиони со помош од Египет влегле во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Каиро, 9 април 2024 (МИА) - Вкупно 401 камион со хуманитарна помош од Египет влегле вчера во Појасот...

Претставник на Хамас: Нема напредок во преговорите во Каиро за прекин на огнот во Газа

Претставник на Хамас: Нема напредок во преговорите во Каиро за прекин на огнот во Газа

Каиро, 8 април 2024 (МИА) - Претставник на палестинската исламистичка група Хамас за британските мед...

Делегација на Хамас утре заминува на преговори во Каиро за прекин на огнот во Појасот Газа

Делегација на Хамас утре заминува на преговори во Каиро за прекин на огнот во Појасот Газа

Каиро, 6 април 2024 (МИА) - Делегација на Хамас предводена од заменик-лидерот на групата во Појасот...

Се очекува во Каиро да продолжат разговорите за прекин на огнот во Газа

Се очекува во Каиро да продолжат разговорите за прекин на огнот во Газа

Каиро, 6 април 2024 (МИА) - Преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа се очекува да продолжат в...

Претставник на Хамас: Ставовите се премногу оддалечени за напредок во разговорите за прекин на огнот во Газа

Претставник на Хамас: Ставовите се премногу оддалечени за напредок во разговорите за прекин на огнот во Газа

Газа, 31 март 2024 (МИА) - Официјален претставник на палестинското движење Хамас денеска изјави...

Израелската делегација во Каиро размислува за продолжување на преговорите за заложниците

Израелската делегација во Каиро размислува за продолжување на преговорите за заложниците

Каиро, 31 март 2024 (МИА) - Делегација на средно ниво што учествува во индиректните мировни преговор...

Во Каиро денеска треба да продолжат преговорите меѓу Израел и Хамас

Во Каиро денеска треба да продолжат преговорите меѓу Израел и Хамас

Каиро, 31 март 2024 (МИА) – Денеска во Каиро треба да продолжат преговорите за прекин на огнот меѓу...

Каиро: Утре продолжуваат преговорите меѓу Израел и Хамас

Каиро: Утре продолжуваат преговорите меѓу Израел и Хамас

Каиро, 30 март 2024 (МИА) - Преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас ќе продолжат утре во...

Гутереш во посета на граничното подрачје меѓу Египет и Газа за да апелира за прекин на огнот

Гутереш во посета на граничното подрачје меѓу Египет и Газа за да апелира за прекин на огнот

Каиро, 23 март 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш престојува де...

Image

Остани поврзан