• вторник, 23 јули 2024
Во летните здравствени амбуланти во Албанија за месец и половина услуга добиле околу 23 илјади туристи

Во летните здравствени амбуланти во Албанија за месец и половина услуга добиле околу 23 илјади туристи

Тирана, 21 јули 2024 (МИА) - Од почетокот на минатиот месец, кога почнаа да функционираат, до средин...

Рама: Во Албанија 86 проценти раст на бројот на туристи според класификацијата на Европската комисија за патувања

Рама: Во Албанија 86 проценти раст на бројот на туристи според класификацијата на Европската комисија за патувања

Тирана, 21 јули 2024 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама денеска ја сподели класификацијата на Европ...

Барселона најави зголемување на таксата за туристите кои доаѓаат со бродови за крстарење

Барселона најави зголемување на таксата за туристите кои доаѓаат со бродови за крстарење

Maдрид, 21 јули 2024 (МИА) - Барселона ќе ја зголеми туристичката такса за патниците кои пристигнува...

За Рама вестите за помал број туристи ги оцени како организиран напад за да му се наштети на домашниот туризам

За Рама вестите за помал број туристи ги оцени како организиран напад за да му се наштети на домашниот туризам

Тирана, 17 јули 2024 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама денеска ги отфрли информациите дека плажите...

Странските туристи годинава ќе придонесат со рекордни 800 милијарди евра во европската економија

Странските туристи годинава ќе придонесат со рекордни 800 милијарди евра во европската економија

Брисел, 11 јули 2024 (МИА) - Туристите од странство кои годинава ја посетуваат Европа ќе потрошат ре...

Островот Капри ја укина забраната за туристи откако ги реши проблемите со водоснабдувањето

Островот Капри ја укина забраната за туристи откако ги реши проблемите со водоснабдувањето

Капри, 23 јуни 2024 (МИА) - Италијанскиот остров Капри ја укина забраната за туристи откако беа реше...

Атина на над 40 степени Целзиусови (Фото)

Атина на над 40 степени Целзиусови (Фото)

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Во 15 часот по локално време, термометарот во центарот на Атина, покажув...

Бројот на странски туристи за четири месеци зголемен за 19,3 проценти

Бројот на странски туристи за четири месеци зголемен за 19,3 проценти

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Во државава во април годинава се регистрирани 81 752 туристи, од кои 23 проценти се дома...

За пет месеци Албанија ја посетиле 3,3 милиони туристи или 38 отсто повеќе од истиот период лани

За пет месеци Албанија ја посетиле 3,3 милиони туристи или 38 отсто повеќе од истиот период лани

Тирана, 7 јуни 2024 (МИА) - Околу 974 илјади странски туристи ја посетиле Албанија во текот на месец...

Преку новата апликација „mAiGreece“, туристите ќе имаат дигитален асистент за време на нивниот престој во Грција

Преку новата апликација „mAiGreece“, туристите ќе имаат дигитален асистент за време на нивниот престој во Грција

Атина, 3 јуни 2024 (МИА) – Информации за болници, амбасади, плажи, полициски станици, музеи и сл, до...

Улусој: Во 2023 во Северна Македонија биле 200.000 турски туристи, а во Туркије околу 250.000 македонски туристи

Улусој: Во 2023 во Северна Македонија биле 200.000 турски туристи, а во Туркије околу 250.000 македонски туристи

Скопје, 2 јуни 2024 (МИА) - Во турската култура, појадокот е најзначајниот оброк во денот. Турскиот...

Во Норвешка забранет влезот на туристи од Русија

Во Норвешка забранет влезот на туристи од Русија

Осло, 29 мај 2024 (МИА) - Забраната за влез на руски туристи во Норвешка стапува денеска на сила по...

Венеција во првите 11 дена од воведувањето на таксата за туристите заработила речиси еден милион евра

Венеција во првите 11 дена од воведувањето на таксата за туристите заработила речиси еден милион евра

Венеција, 21 мај 2024 (МИА) - Венеција на 25 април воведе такса за луѓето кои доаѓаат на еднодневен...

Отворен прв младински хостел со уникатна рурална туристичка понуда за Кратово

Отворен прв младински хостел со уникатна рурална туристичка понуда за Кратово

Крива Паланка, 21 мај 2024 (МИА) – Кратово неодамна доби младински хостел кој беше опремен со проект...

Во Јапонија нови правила за искачување на планината Фуџи

Во Јапонија нови правила за искачување на планината Фуџи

Токио, 20 мај 2024 (МИА) - Властите во Јапонија воведоа нови правила за туристите кои се искачуваат...

Image

Остани поврзан