• среда, 19 јуни 2024
Прво финале во ЛШ за Начевски и Николов

Прво финале во ЛШ за Начевски и Николов

Келн, 9 јуни 2024 (МИА) – Најдобрите македонски судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе ја делат пр...

Здружението на судии изразува загриженост за изјавите на поединци со кои директно или индиректно се врши притисок врз судиите

Здружението на судии изразува загриженост за изјавите на поединци со кои директно или индиректно се врши притисок врз судиите

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Здружението на судии во врска со денешната реакција на Управниот суд на...

Уставен суд нема да поведе постапка за Законот за изменување на законите за плати на судиите и членовите на Судски совет

Уставен суд нема да поведе постапка за Законот за изменување на законите за плати на судиите и членовите на Судски совет

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка за Законот за изменув...

Пред Уставниот суд оспорените одредби на законите за платите на судиите и на членовите на Судскиот совет

Пред Уставниот суд оспорените одредби на законите за платите на судиите и на членовите на Судскиот совет

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Оспорените одредби на Законот за платите на...

Шведските клубови се изјаснија против ВАР технологија

Шведските клубови се изјаснија против ВАР технологија

  Стокхолм, 26 април 2024 (МИА) – Шведската елитна лига нема да воведе систем за видео...

УЕФА ги избра судиите за ЕУРО2024

УЕФА ги избра судиите за ЕУРО2024

  Нион, 23 април 2024 (МИА) – УЕФА денеска ги одреди судиите за претстојното Европското...

Јавна расправа на Управниот суд за тужбата од Академијата за судии и јавни обвинители

Јавна расправа на Управниот суд за тужбата од Академијата за судии и јавни обвинители

Скопје, 13 април 2024 (МИА) - Управниот суд соопшти дека денеска во 14:30 часот ќе одржи јавна распр...

Трендафилов: Дојдовме да им дадеме жолт картон на судиите, по 1 мај ќе им дадеме црвен

Трендафилов: Дојдовме да им дадеме жолт картон на судиите, по 1 мај ќе им дадеме црвен

Скопје, 2 април 2024 (МИА) – Потесното раководство на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ден...

Стоилковски: Академија за судии и јавни обвинители го крши изборниот законик со вработувања

Стоилковски: Академија за судии и јавни обвинители го крши изборниот законик со вработувања

Скопје, 1 април 2024 Верувале или не денеска во ЈО, спротивно на закон, среде избори, се...

Именувани тројца судии и двајца бранители на Судот на правдата на ЕУ 

Именувани тројца судии и двајца бранители на Судот на правдата на ЕУ 

Брисел, 28 март 2029 (МИА) – Комитетот на постојани претставници на земјите членки на ЕУ (КОРЕПЕР) и...

Агелер со судии од Одделот за организиран криминал и корупција на Кривичниот суд во Скопје го одбележа Меѓународниот ден на жените судии

Агелер со судии од Одделот за организиран криминал и корупција на Кривичниот суд во Скопје го одбележа Меѓународниот ден на жените судии

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Американската амбасадорка Анџела Агелер им се придружи на судиите од Од...

Милојевиќ и Мијалковски ја промовираа новата книга „Механика за тројца кошаркарски судии“

Милојевиќ и Мијалковски ја промовираа новата книга „Механика за тројца кошаркарски судии“

Скопје, 7 март 2024 (МИА) – Поранешниот македонски интернационален судија со знакот на ФИБА, а сега...

Во штипска Апелација правда делат само четворица судии

Во штипска Апелација правда делат само четворица судии

Штип, 3 март 2024 (МИА) - Во највисокиот, второстепен суд во источниот и југоистoчниот регион работа...

Здружението на судии за Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите, по скратена постапка

Здружението на судии за Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите, по скратена постапка

Скопје, 28 февруари 2024 Управниот одбор на ЗСРСМ, на XXVII (дваесет и седмата) седница одрж...

Судскиот совет донесе одлука за пензионирање на повеќе судии од Апелационото подрачје Битола

Судскиот совет донесе одлука за пензионирање на повеќе судии од Апелационото подрачје Битола

Скопје, 21 февруари 2024 (МИА) – Судскиот совет на Република Северна Македонија, на денешната седниц...

Image

Остани поврзан