• недела, 19 мај 2024
Министерот за внатрешни работи на Украина ги обвини руските војници за воени злосторства во регионот Харков

Министерот за внатрешни работи на Украина ги обвини руските војници за воени злосторства во регионот Харков

Киев, 16 мај 2024 (МИА) - Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска ги обвини р...

Британците проценуваат дека во февруари загинаа најмногу руски војници од почетокот на војната во Украина

Британците проценуваат дека во февруари загинаа најмногу руски војници од почетокот на војната во Украина

Лондон, 3 март 2024 (МИА) – Во февруари дневно се убиени или повредени најмногу руски војници од поч...

Диверзантите од Белгород соопштија дека заробените руски војници ќе му ги предадат на Киев

Диверзантите од Белгород соопштија дека заробените руски војници ќе му ги предадат на Киев

Белгород, 5 јуни 2023 (МИА) - Проукраинска група руски борци соопшти дека во прекугранична рација во...

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Киев, 7 октомври 2022 (МИА) - Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска ги повика рускит...

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Киев, 25 септември 2022 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до...

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Киев, 12 август 2022 (МИА) - Генералштабот на украинската армија денеска објави дека од почетокот на во...

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници

Москва, 5 јули 2022 (МИА) - Русија денеска информираше дека истражува извешт...

Двајца руски војници осудени на 11,5 години затвор во Украина

Двајца руски војници осудени на 11,5 години затвор во Украина

Киев, 31 мај 2022 (МИА) - Украински суд осуди двајца руски војници на 11,5 години затвор поради гранати...

Украина: Убивме 20.900 руски војници од почетокот на инвазијата

Украина: Убивме 20.900 руски војници од почетокот на инвазијата

Киев, 20 април 2022 (МИА) - Украина информираше дека од почетокот на руската инвазија, убиени се 20.900...

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

Киев, 18 март 2022 (МИА) - Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина,...

Зеленски: Околу 1.000 руски војници досега се заробени од украинските сили

Зеленски: Околу 1.000 руски војници досега се заробени од украинските сили

Киев, 16 март 2022 (МИА) - Околу 1.000 руски војници се заробени од украинските сили откако Москва запо...

Украина  очекува активна помош од меѓународните организации за хуманитарни коридори

Украина очекува активна помош од меѓународните организации за хуманитарни коридори

Киев, 3 март 2022 (МИА) - Украина очекува активна помош од меѓународните организации, вклучувајќи го и...

Руско Министерство за одбрана: Речиси 500 руски војници убиени во Украина

Руско Министерство за одбрана: Речиси 500 руски војници убиени во Украина

Москва, 2 март 2022 (МИА) - Речиси 500 руски војници се убиени од почетокот на в...

Киев: На границата со Украина има 90 илјади руски војници

Киев: На границата со Украина има 90 илјади руски војници

Киев, 3 октомври 2021 (МИА) - Русија, по воените вежби во близина на границата со Украина, остави дел о...

Image

Остани поврзан